بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟


این روزها افراد زیادی کلمه ی بلاک چین به گوششان خورده است و حتی ممکن است عده ی زیادی هم بدانند که بلاک چین چیست؟ به خصوص این روزها که بازار رمزارزها بسیار اغ است مفاهیمی این چنینی بسیار سوال برانگیز شده اند؛ در این مقاله می خواهیم بگوییم که بلاک چین چیست و چگونه کار می کند، اگر می خواهید تنها با چند دقیقه مطالعه اطلاعات نسبتا جامعی نسبت به آن پیدا کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بلاک چین چییست؟

در زبان ساده و کلمه آن به معنای زنجیره ای از بلوک ها می باشد؛ در واقع از دو کلمه بلوک Block و زنجیره Chain تشکیل شده است که بلوک به معنای اطلاعات دیجیتالی ذخیره شده و زنجیره یک پایگاه عمومی داده می باشد. هر زنجیره از تعدادی بلوک تشکیل شده که بلوک ها نیز از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده اند که در هرکدام یک چیز می تواند ثبت شود؛ بلوک ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. بلوک هایی که می توانند اطلاعاتی را که مربوط به تاریخ، زمان و مقدار وجهی که شما برای خرید از آن استفاده کرده اید را ذخیره کنند.
 2. اطلاعاتی را که مربوط به معامله گران می باشد را ذخیره می کنند، به طوری که هنگام خرید شما از یک وب سایت نام واقعی شما و اطلاعات شما شناسایی و آشکار نمی شود و تنها یک نام کاربری به عنوان یک خریدار از شما ثبت می شود.
 3. اطلاعاتی را که مربوط به هر بلوک است را در خود جداگانه ذخیره می کند، برای مثال نام دو شخص را در بلوک به صورت جداگانه ذخیره می کند و هر بلوک یه کد منحصر به فرد به نام Hash(هش) را در خود ذخیره می کند که به کاربر این امکان را میدهد آن را از سایر بلوک ها جدا کند؛ هش ها کدهای رمزنگاری شده ای می باشند که مانند توابع ریاضی با الگوریتم های خاصی ایجاد می شوند.
بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

استفاده از فناوری بلاک چین در ارزهای دیجیتال

به صورت ساده می توان بیان کرد، بلاک چین یک شبکه ای برای ثبت و ذخیره اطلاعات است که تفاوت آن با دیگر سیستم ها این است که در بلاک چین اطلاعاتی که ذخیره می شوند برای همه کاربران در شبکه به اشتراک گذاشته می شود؛ این شبکه با رمزنگاری و پخش کردن داده های بلوک ها، دیگر امکان تقلب، نفوذ هکرها به اطلاعات کاربران و تغییر آن ها تقریبا غیرممکن می سازد؛ بلاک چین در ابتدا همراه بیت کوین که اصلی ترین و قدیمی ترین ارز دیجیتالی است، رونمایی شد که برای هدف ذخیره اطلاعات و دارایی کاربران از آن استفاده می شد. همانطور که قبلا اشاره کردیم ارزهای فیات( پول بدون پشتوانه) مانند دلار، یورو، ین و… توسط سازمان مرکزی که همان بانک و یا مراجع دولت می باشند تنظیم و تایید می شوند؛ علاوه بر آن همه معاملات، کارها و اطلاعات کاربران تنها توسط آن ها قابل انجام است. به طوری که اگر روزی دسترسی به آن ها ممکن نباشد و یا مشکلی برای دولت آن کشور پیش بیاید دیگر استفاده از آن ها غیرممکن می شود و همچنین می تواند ارزش پول آن کشور را کاهش دهد.؛ به همین عنوان بیت کوین با شبکه ای به نام بلاک چین ایجاد شد.

بلاک چین با انجام فعالیت های خود در شبکه به بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده این امکان را می دهد که بدون نیاز به سازمان مرکزی و بانک ها بتوانند فعالیت کنند. کاربران می توانند به راحتی و تنها در عرض چند ثانیه معامله های خود را به صورت بین المللی با ارزهای رمزنگاری شده انجام دهند. این فناوری نه تنها خطرها را کاهش می دهد، بلکه بسیاری از هزینه های معاملاتی مانند هزینه کارمزد و پردازش معاملات را از بین می برد.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

نحوه کار بلاک چین به این صورت است که هنگامی بلوک داده های جدید را در خود ذخیره می کند به زنجیره بلوک ها یا همان بلاک چین اضافه می شوند؛ برای آن که یک بلوک به بلاک چین اضافه شود، باید 4 مرحله زیر انجام شود:

مرحله اول: باید یک معامله انجام شود، برای مثال برای خرید از یک سایت پس از آنکه مراحل را انجام دادید و بر گزینه خرید کلیک می کنید، تراکنش شما همراه با دیگر تراکنش های سایر کاربران باهم جمع می شوند و در یک بلوک ذخیره می شوند.

مرحله دوم: اکنون معامله شما باید تایید شود، پس از آنکه خرید شما انجام شد اکنون معامله شما نیازمند تایید می باشد؛ اگر سایتی که از آن خرید می کنید از فناوری دیگری به غیر از فناوری بلاک چین استفاده می کرد، به مراحل بسیاری برای تایید آن نیاز است که افرادی باید آن را بررسی کنند سپس معامله شما ثبت می شود، که بسیار وقت گیر است، در صورتی که در فناوری بلاک چین این گونه نیست و همه این کارها بر عهده شبکه است که در آن بررسی می شود که معامله شما را با روشی که انجام داده اید مطابقت می دهند و جزئیات خرید را بررسی می کنند که همه این ها تنها در عرض یک ثانیه انجام می شود.

مرحله سوم: تراکنشی که انجام شده است باید در یک بلوک به عنوان داده ذخیره شود. پس از آنکه معامله تایید شد، مبلغ معامله به دلار، امضای دیجیتال شما و امضای دیجیتال سایتی که از آن خرید کرده اید همه ی این ها در یک بلوک ذخیره می شوند.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

کاربرد بلاک چین در چیست؟

کاربرد بلاک چین را احتمالا در ارزهای دیجیتال شنیده اید که بلاک چین شبکه ای برای ثبت معاملات ارزهای دیجیتالی مانند ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و… می باشد؛ اما این تنها کاربرد آن نیست و کاربردهای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 • حل مشکلات پرداخت

بلاک چین به طور خاصی برای حل مشکل پرداخت های متمرکز و ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. در ابتدا، اعتماد جهانی به یک پایگاه داده ای که به صورت کاملا غیرمتمرکز فعالیت می کند غیرممکن بود. بلاک چین یک ابزار بسیار مناسب برای حل این مشکلات است که بدون دخالت سازمان های دولتی و یا بانک ها قابل استفاده است.

 • نقل و انتقال پول

کاربرد اصلی بلاک چین در پرداخت، نقل و انتقالات پول می باشد و ابزاری برای انتقال وجه از کاربری به کاربر دیگر می باشد. با استفاده از بلاک چین دیگر نیازی به مراجعه بانک ها در معاملات نمی باشد و معاملات بدون محدودیت زمانی در 24 ساعت در همه روز هفته قابل انجام می باشند. علاوه بر آن انجام این معاملات تنها در عرض چند ثانیه انجام می شوند.

 •  صرفه جویی در زمان

بلاک چین به کاربران خود پاداش هایی نیز ارائه می دهد که می تواند کاربران خود را به خریدهای بیشتری تشویق کند. این شبکه با ایجاد یک سیستم مبتنی بر ارزهای رمزنگاری شده و ذخیره ارزهای دیجیتال به کاربران خود برای ذخیره و خرید این رمزارزها پاداش می دهد تا انگیزه بیشتری برای فعالیت در این شبکه داشته باشند. با استفاده از این فناوری دیگر نیازی به کاغذهای بانکی و کارت های اعتباری نمی باشد در نتیجه در وقت نیز صرفه جویی می شود.

 • مخفی کردن هویت افراد

از دیگر کاربردهای شبکه بلاک چین آشکار نشدن هویت کاربران می باشند، ممکن است این ویژگی برای همه افراد کاربردی نباشد اما بیش از 1 میلیارد نفر در دنیا با این چالش روبه رو هستند؛ مایکروسافت نیز در تلاش برای تغییر آن می باشد. در حال حاضر میلیون ها نفر در سراسر دنیا از این ویژگی در تجارت خود استفاده می کنند تا هویت آن ها آشکار نشود. برای مثال آن دسته از افرادی که در مناطق فقیر و بدون امکاناتی زندگی می کنند می توانند از این خدمات نیزاستفاده کنند تا بتوانند تجارت و بیزینس خود را آغاز کنند.

 • حذف کاغذ از معاملات

یکی دیگر از اهداف اصلی بلاک چین حذف  کاغذها در معاملات است، زیرا استفاده از آن ها انجام معاملات را پیچیده و سخت می کند؛ اگر قصد خرید یا فروش ملک و یا دارایی خود را دارید، می دانید که پروسه ثبت حقوق مالکیت چقدر زمان بر می باشد و همچنین در روش معاملات کاغذی می تواند خطاهای انسانی رخ دهد؛ با استفاده از بلاک چین دیگر نیازی به اسکن اسناد و استفاده از پرونده های فیزیکی نمی باشد، به جای آنکه معاملات خود را با کاغذها انجام دهید در شبکه بلاک چین آن را ذخیره کنید و به صورت کامل و واضح می توانید همه مراحل آن را مشاهده و نظارت کنید. هنگامی که مالکیت دارایی شما به طور مثال خانه و یا زمین در شبکه بلاک چین ذخیره و تایید شود، دیگر جای نگرانی نیست و می توانید اعتماد کنید که دارایی شما به صورت دقیق و دائمی ثبت شده است.

آیا بلاک چین ایمن است؟

فناوری بلاک چین از لحاظ امنیت و اعتماد از چند طریق مطمئن است و درباره امنیت خود این گونه پاسخ داده است:

بلوک هایی از داده ها که به صورت جدید به آن اضافه می شوند به صورت خطی و زمانی ذخیره می شوند به این معنی که همیشه به انتهای شبکه بلاک چین اضافه می شوند؛ هنگامی که این عمل انجام می شود، بازگشت و یا تغییر در محتوای بلوک بسیار دشوار می باشد زیرا همانطور که عنوان کردیم هر بلوک هش مخصوص به خود را دارد که براساس توابع ریاضی تولید می شوند و اطلاعات دیحیتالی را به رشته ای از حروف و اعداد تبدیل می کنند؛ برای آن که یک هکر بتواند به تراکنش شما دست پیدا کند باید آن را ویرایش کند تا خرید شما از سایت مورد نظر حذف شود که در این صورت شما باید دوباره پرداخت خرید خود را انجام دهید؛ هنگامی که موفق به ویرایش آن شود هش بلوک نیز تغییر می کند، سپس بلوک بعدی در بلاک چین هش قدیمی را دارد که هکر نیز باید آن را نیز ویرایش کند، پس در این صورت یک هکر برای نفوذ به شبکه بلاک چین باید همه ی بلوک ها را تغییر دهد نه فقط یکی از آن ها! همچنین انجام این کار علاوه بر محاسبات بسیار پیچیده نیازمند وقت زیادی می باشد. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، هنگامی که یک بلوک به بلاک چین اضافه می شود، نه تنها ویرایش آن بسیار دشوار است بلکه حذف آن نیز غیرممکن است.

چگونه می توان به بلاک چین نفوذ پیدا کرد؟

در رابطه با اعتماد به بلاک چین، شبکه های بلاک چین نیز آزماش هایی را برای رایانه هایی که می خواهند به آن متصل شوند، اجرا کرده است که این آزمایش ها Consensus Models مدل های اجماع می باشند که رایانه ها قبل از آنکه با شبکه بلاک چین مشارکت کنند باید خود را به کاربران ثابت کنند که به این نوع سیستم اثبات کارProof of work گفته می شود. اگرچه این سیستم، از حملات هکرها و نفوذ آن ها جلوگیری نمی کند اما تا حد زیادی می تواند تاثیرگذار باشد؛ به طور مثال اگر یک هکر بخواهد به بلاک چین بیت کوین نفوذ کند، باید 50 درصد از کل محاسبات پیچیده آن را انجام دهد و کنترل آن ها را به دست بگیرد که با وجود بزرگی و وسعت بلاک چین بیت کوین ،حمله به آن ارزش ندارد و به عبارتی می توان گفت غیر ممکن است.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

مزایا و معایب بلاک چین چیست؟

مزایای بلاک چین

 • بدون آن که دخالت انسان در آن انجام گیرد، معاملات به صورت صحیح و بدون خطا انجام می شوند.
 • کاهش هزینه های معاملات بدون وجود شخص ثالت مانند بانک ها و موسسات مالیاتی
 • معاملات به صورت ایمن، خصوصی و کارآمد انجام می شوند.
 • به دلیل ایمنی آن دستکاری و نفوذ هکرها به آن بسیار دشوار است.

معایب بلاک چین

 • هزینه بالای آن مرتبط با استخراج Mining بیت کوین.
 • براساس تاریخچه آن در برخی فعالیت های غیر قانونی استفاده شده است که به دلیل آشکار نشدن هویت کاربران در این گونه فعالیت ها مورد استفاده قرار گرفته است.

نتیجه گیری

سعی کردیم در این مقاله به زبان ساده به شما بگوییم که بلاک چین چیست و چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد، اگر هنوز سوالی در ذهن شما عزیزان وجود دارد که با مطالعه ی این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می توانید سوال خود را در بخش نظرات عنوان کنید تا کارشناسان یوریپتو شما را راهنمایی کنند؛ هم چنین گفتیم که بلاک چین غیر قابل دستکاری است و از مهم ترین کاربردهای آن می تون به حل مشکلات پرداخت، حذف کاغذ از معاملات و مخفی نگهداشتن هویت افراد اشاره کرد. از آن جایی که هیچ دخالت انسانی در بلاک چین صورت نمی گیرد، معاملات بدون خطا قابل انجام هستند. در کنار تمام مزایا و کاربردهایی که دارد، برخی از افراد این که بلاک چین هویت افراد را مخفی نگه می دارد، یک عیب می دانند زیرا با این کار ممکن است فعالیت های غیرقانونی با آن صورت بگیرد؛ به نظر شما مزایای بلاک چین بیشتر است یا معایب آن؟

2 دیدگاه

 • آخرین صرافی فهرست ما، Open Ledger است که بر پایه‌ی بلاکچین Bitshares بنا شده و قدرت خود را نیز از هسته‌ی پردازش همین شبکه می‌گیرد. این صرافی غیر‌متمرکز امکان انجام 10 هزار تراکنش در ثانیه را فراهم کرده است. کارمزد تراکنش‌‌ها در اکسچنج اپن لجر، 0.2 درصد است. این پلتفرم از 50 آلت کوین مختلف پشتیبانی می‌کند که در فهرست رمزارزهای آن کوین‌‌های محبوبی چون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و دش قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *