راهنمای خرید ارز دیجیتال

راهنمای خرید ارز دیجیتال


راهنمای خرید ارز دیجیتال

در این مقاله یعنی مقاله” راهنمای خرید ارز دیجیتال ” ما قصد داریم شما را با روش های خرید ارز دیجیتال آشنا کنیم؛ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

آشنایی کامل با ارزهای دیجیتال

این روزها بازار خرید و فروش ارز دیجیتال بسیار داغ است و افراد زیادی تمایل دارند تا پول خود را در این حیطه به کار بگیرند و سود کسب کنند به خصوص این روزها که قیمت ارز بیت کوین بسیار جنجال بر انگیز شده است طرفداران این عرصه بسیار بیش تر از قبل شده اند.

به همین منظور می خواهیم در این مقاله شما را با جزئیات خرید و فروش آن ها و همین طور سوالات متداولی که در این خصوص وجود دارد آشنا کنیم پس اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

توجه: برای خرید و فروش ارز دیجیتال کدام روش را مناسب میدانید؟ (خرید از صرافی داخلی یا خارجی ؟) 

تعریف ارز دیجیتال

قبل از هر چیزی بهتر است یک تعریف خلاصه از آن ها ارائه دهیم تا افرادی هم که برای اولین بار مشغول مطالعه ی مقالات مرتبط با ارزهای دیجیتال هستند مطالب را بهتر و راحت تر درک کنند.

ارزهای دیجیتال نوعی پول هستند که به صورت الکترونیکی و در بستر اینترنت مورد معامله قرار می گیرند اما همانند پول های واقعی دارای ارزش و اعتبار هستند.

آن ها با ظهور ارز دیجیتال بیت کوین ( Bitcoin با نشان اختصاری BTC ) شناخته شدند و بعد از آن هم ارزهای دیجیتال بسیاری وارد این عرصه شدند که برخی از آن ها شباهت زیادی با بیت کوین داشتند.

یکی از ویژگی های آن ها که باعث می شد افراد زیادی تمایل به استفاده کردن از آن ها داشته باشند این بود که زیر نظر هیچ نهاد یا سازمان خاصی نبودند یا به عبارت بهتر هیچ شخص ثالثی در کنترل آن ها نقش نداشت.

تا قبل از وجود چنین ارزی افراد از ارزهای فیات استفاده می کردند که نقل و انتقالات آن ها از طریق بانک ها و یا موسسات مالی صورت می گرفت یعنی افراد مجبور بودند که به بانک ها اعتماد کنند و کنترل دارایی خود را به آن ها بسپارند اما یکی از اهداف ارزهای دیجیتال تمرکز زدایی بود.

توجه: معرفی ارز دیجیتال بیت کوین 

خرید ارز دیجیتال

برای این که بتوانید از یک ارز دیجیتال سود کسب کنید باید در ابتدا آن ها را خریداری کنید یا به عبارتی بر روی آن سرمایه گذاری کنید.

همان طور که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم اولین و مهم ترین ارز موجود در این بازار بیت کوین است اما بعد از این ارز ارزهای دیگری هم وارد بازار شدند که این روزها طرفداران خاص خود را دارند.

می توان گفت ماهیت همه ی آن ها به نوعی به یک دیگر شباهت دارد مثلا همین الکترونیکی بودنشان.

اما تفاوت های اساسی زیادی هم با یک دیگر دارند به عنوان مثال هر یک از رتبه و قیمت متفاوتی برخودارند و همین طور هر یک از آن ها به دنبال اهداف خاصی هستند از این رو مقایسه کردن آن ها با یک دیگر چندان کار حرفه ای نیست.

برای خرید آن ها راه های مختلفی وجود دارد که افراد بر اساس سلیقه ی خود ممکن است روش های مختلفی را انتخاب کنند اما متداول ترین  و معمول ترین راهی که اغلب کاربران پیش می گیرند خرید از صرافی هاست. کافیست که یک صرافی آنلاین معتبر را انتخاب کنید و در آن عضو شوید حالا به راحتی می توانید هر ارز دیجیتالی که می خواهید را خریداری کنید.

راهنمای خرید ارز دیجیتالالبته همان طور که در مقالات مرتبط با صرافی ها که در همین وب سایت منتشر کرده ایم باید قبل از عضویت در صرافی تصمیم بگیرید که قصد خرید کدام ارز را دارید و سپی در اکسچنجی عضو شوید که از ارز مورد نظر پشتیبانی کند یعنی ارزی که قصد خرید آن را دارید در صرافی موردنظر ارائه شده باشد زیرا این زور نیست که تمامی صرافی ها تمامی ارزهای دیجیتال موجود در بازار را داشته باشند.

البته ارزهای دیجیتال مشهور و محبوبی چون بیت کوین و تتر و … را می توان در اکثر صرافی های معتبر یافت اما به هر حال بهتر است قبل از عضویت این موضوع را حتما بررسی کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

در خصوص چگونگی خرید از صرافی ها هم باید گفت معمولا صرافی های معتبر و خوش نام محیط کاربری ساده ای هم دارند تا کاربران به ویژه افراد مبتدی راحت تر بتوانند با آن ها کار کنند و یا حتی بسیاری از آن ها دارای پشتیبانی آنلاین هستند که در صورت بروز هر گونه مشکل کاربران می توانند از این گزینه استفاده کنند.

 

راهنمای خرید ارز دیجیتال

راهنمای خرید ارز دیجیتال

فروش ارز دیجیتال

در پاراگراف های پیشین نحوه ی خرید آن ها را به طور کامل شرح دادیم که تمامی موارد فوق در خصوص فروش ارزهای دیجیتال هم صدق می کند با این تفاوت که تنها نوع سفارش و درخواست شما فرق می کند.

مبادلات ارزهای دیجیتال

علاوه بر این که شما میتوانید با استفاده از ارزهای فیاتی چون دلار و ریال و یا کارت های بانکی و … ( هر صرافی ممکن است روش خرید متفاوتی را در اختیار کاربرانش بگذارد ) ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید برخی از اکسچنج ها هم هستند که به شما این امکان را می دهند تا ارزهای مختلف را با یک دیگر مبادله یا به عبارتی تعویض کنید.

می توان این عمل را به نوعی به مبادله ی کالا با کالا در گذشته تشبیه کرد. به عنوان مثال در گذشته یک شخص مقداری گندم داشت که به آن احتیاجی نداشت اما به دنبال پارچه بود و شخص دیگری هم ممکن بود که مقداری پارچه داشته باشد که به آن نیاز نداشته باشد این دو می توانست کالاهای خود را با یک دیگر معاوضه کنند.

حالا در خصوص بازار ارزهای دیجیتال هم این موضوع صدق می کند ممکن است یک کاربر مقداری تتر را در کیف پول خود داشته باشد و تمایل داشته باشد تا آن را به بیت کوین تبدیل کند که برخی از اکسچنج ها این امکان را به کاربران خود می دهند.

به دو ارز متفاوت که در برابر هم معامله می شوند جفت ارز یا Currency Pair گفته می شود البته این موضوع هم به این صورت نیست که تمامی اکسچنج ها امکان مبادله ی تمامی ارزها با یک دیگر را به کاربرانشان بدهند.

چرا ارزهای دیجیتال؟

ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از افراد به وجود بیاید که چرا بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟ در پاسخ باید گفت که هیچ اجباری برای این کار نیست همان طور که این روزها افراد زیادی سرمایه ی خود را در بازار بورس به کار می گیرند و یا همین طور عده ای دیگر تمایل دارند تا در بازار طلا و دلار و مسکن و … سرمایه گذاری کنند در خصوص ارزهای دیجیتال هم همین طور است هر فرد می تواند با توجه به شرایطی که دارد در بازار متفاوتی سرمایه گذاری کنید.

اما این حوزه می تواند برای افرادی که اهل ریسک هستند و هیجانات دیگر بازارها برایشان چندان جذابیتی ندارد جالب باشد و اگر بتوان از نوسانات این بازار به عنوان یک فرصت استفاده کرد می توان سود خوبی را هم به دست آورد.

ارزهای دیجیتال یا بورس؟

با توجه به این که این روزها هم بازار ارزهای دیجیتال و بازار بورس به ویژه در کشور ایران بسیار داغ است افراد دچار سردرگمی می شوند تا سرمایه ی خود را درکدام بازار به کار بگیرند تا بتوانند سود بیش تری کسب کنند.

از یک طرف می توان گفت که این دو شباهت هایی با یک دیگر دارند و از سوی دیگر تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که به طور کل این دو بازار را از یک دیگر مجزا می کند یکی از اصلی ترین تفاوت های این دو غیر متمرکز بودن بازار ارزهای دیجیتال و متمرکز بودن بازار بورس است.

بازار بورس و سهام همواره زیر نظر نهادها و سازمان های خاصی است که بر تمامی امور نظارت دارند و به عبارتی تراکنش هایی که در این بستر صورت می گیرد کاملا قابل پیگیری است اما در بازار ارزهای دیجیتال می توان هم به صورت تقریبا ناشناس تراکنش کرد و هم این که هیچ سازمان و یا نهاد خاصی بر آن نظارت ندارد و این خود افراد و کاربران هستند که بر دارایی ها و سرمایه ی خود نظارت دارند.

شما با در نظر گرفتن این مسائل و مطابقت دادن آن ها با نیاز و خواسته هایی که از سرمایه گذاری دارید می توانید تصمیم بگیرد که کدام یک از این بازارها می تواند برای شما بهتر و یا سودده تر باشد.

قیمت ارزهای دیجیتال

ارزهای مختلفی در بازار وجود دارند که هر یک از قیمت متفاوتی برخوردارند این طور نیست که بتوان یک رنج قیمتی برای آن ها ارائه کرد. علاوه بر این که ارزهای مختلف قیمت مختلفی را دارند هر کدام از این ارزها هم در هر لحظه قیمت متفاوتی را به خود اختصاص می دهند.

یعنی این که نوسان قیمت در این بازار بسیار شدید است و تمامی قیمت ها به صورت لحظه ای در حال تغییر هستند ممکن است در یک لحظه شاهد افزایش قیمت باشیم و در لحظه ای دیگر شاهد افت قیمت آن ها.

عوامل مختلفی می توانند بر روی قیمت آن ها اثر گذار باشند یکی از مهم ترین عوامل را می توان میزان عرضه و تقاضا ی افراد در نظر گرفت یعنی هر چه میزان تقاضا برای خرید یک ارز بیش تر باشد می تواند باعث افزایش قیمت آن بشود این موضوع حتی در بازار سهام و بورس هم صدق می کند پس در واقع خود کاربران به مقدار زیادی در تغییر قیمت آن ها نقش دارند.

پرکاربرد ترین ارز دیجیتال

ممکن است هر ارزی که در این عرصه وجود دارد کارایی متفاوتی داشته باشد اما از پرکاربردترین آن ها می توان به تتر اشاره کرد. تتر یک استیبل کوین یعنی ارز با قیمت ثابت است که از آن به عنوان نقدینگی در صرافی ها و به نوعی به عنوان جایگزین دلار از آن استفاده می شود با این تفاوت که دیگر محدودیت هایی که در خصوص دلار وجود دارد در خصوص این ارز وجود ندارد.

قیمت تتر همیشه با دلار آمریکا برابر است و اغلب صرافی های داخلی و بین المللی و همین طور اکثر کیف پول های دیجیتالی از این ارز پشتیبانی می کنند.

حتی این ارز توانسته برخی از محدودیت ها را از بین ببرد به عنوان مثال خیلی از افراد در ابتدا این ارز را خریداری می کنند و در صرافی مورد نظر ارز دیجیتال تتر خریداری شده را به ارز دیجیتال مورد نظر تبدیل می کنند به همین خاطر به هیچ عنوان نمی توان از نقش بسزایی که این ارز در این عرصه ایفا می کند چشم پوشی کرد.

توجه: اگر قصد آشنایی با ارز دیجیتال تتر را دارید بر روی لینک کلیک کنید.

گذشته ی ارزهای دیجیتال

در ابتدای ظهور آن ها افراد کم تری به آن ها اعتماد می کردند و تمایل داشتند تا سرمایه ی خود را به آن ها بسپارند و البته کم بودن تعداد کاربران آن هم به این علت بود که هنوز افراد زیادی با آن ها آشنایی نداشتند و حتی نام این عرصه به گوششان هم نخورده بود.

 

راهنمای خرید ارز دیجیتال (3)

راهنمای خرید ارز دیجیتال (3)

وضعیت کنونی

در حال حاضر بر اساس آمار و ارقامی که اکسچنج های مختلف به صورت روزانه منتشر می کنند شاهد رشد روز افزون تعداد افرادی هستیم که تمایل پیدا می کنند در این بازارسرمایه گذاری کنند این موضوع یعنی این که روز به روز افراد بیش تری با این عرصه آشنا می شوند و به آن اعتماد می کنند.

آینده

اگر همین روند رو به رشد ادامه پیدا کند و روز به روز به تعداد افرادی که به ارزهای دیجیتال اعتماد می کنند افزایش پیدا کند و همین طور کسب و کارهای مختلف ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداختی در اختیار مشتریان و کاربرانشان بگذارند در آینده ای نه چندان دور می توانیم شاهد این موضوع باشیم که آن ها جایگزین ارزهای فیات شوند.

اما از آن جایی که این بازار ثبات ندارد نمی توان هیچ پیش بینی دقیق و با قاطعیتی را برای آن ها ارائه داد زیرا اگر تنها یک موضوع بر اساس پیش بینی های ما جلو نرود می تواند بر روی دیگر مسائل نیز اثر گذار باشد تنها با گذشت زمان می توان فهمید که چه میزان این پیش بینی ها درست و یا غلط بوده است.

توجه کنید که شما برای خرید ارز دیجیتال می توانید به صرافی ارز دیجیتال یوریپتو مراجعه کنید و ارز های دیجیتالی همچون بیت کوین، تتر، کاردانو، EOS اتریوم و… را با کارمزد کم خریداری کنید.

در صورتی که سوالی دارید می توانید در بخش دیدگاه وارد کنید.

7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *