صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال


صرافی ارز دیجیتال

امروزه صرافی دیجیتال در میان مردم بسیار پرکاربرد می باشد و افراد زیادی به آن ها مراجعه می کنند. صرافی های دیجیتال برای خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده مورد استفاده قرار می گیرد. صرافی های دیجیتال مانند بانک ها عمل می کنند، مردم سرمایه های خود را به آن ها می سپارند، سپس از طریق آن ها خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله، تجارت و سرمایه گذاری های خود را انجام می دهند، به همین دلیل مانند بانک ها نیز باید مورد اطمینان مردم باشد. تنها نکته ای که اهمیت دارد کیف پول شما می باشد که باید در حفظ و نگهداری آن نکات امنیتی را رعایت کنید. در پست های قبل درباره کیف پول های ایمن و مطمئن صحبت کرده ایم و می توانید آن ها را مطالعه کنید. صرافی های ارز دیجیتال برخلاف بانک ها فعالیت آن ها به صورت فیزیکی نمی باشد و تنها در شبکه بلاک چین فعالیت می کنند. امروزه پیدا کردن صرافی که مورد اعتماد و اطمینان باشد بسیار اهمیت دارد و موضوعی است که باید قبل از مراجعه به آن به تحقیق و بررسی کاملی آن بپردازید زیرا اگر ندانسته و بدون شناخت به آن ها مراجعه کنید، ممکن است همه سرمایه خود را از دست بدهید. اکنون می توانید مقاله زیر را در خصوص نکات انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مطالعه کنید، تا بتوانید از این اطلاعات کامل و جامع استفاده کنید.

توجه: معرفی صرافی آنلاین معتبر 

روش های تشخیص برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال

بازار ارزهای رمزنگاری شده به عنوان یک پلتفرم مبادلات ارز دیجیتال، اکنون یک فرصت عالی برای تجارت و سودآوری می باشد. با رشد روزافزون ارزهای رمزنگاری شده و افزایش پذیرش گسترده مردم، افراد بهتر می توانند یک صرافی دیجیتال را برای خرید و فروش دارایی های خود انتخاب کنند. ویژگی های بسیاری برای انتخاب این صرافی ها وجود دارد و هم چنین صرافی های برتری که در جهان مشهور هستند، معمولا هزینه کارمزد کمی از کاربران دریافت می کنند. برای تشخیص هویت فرآیند سختی را پیش رو ندارند و بسیاری خدمات رایگان برای کاربران خود ارائه می کنند تا بتوانند معاملات، تجارت و سرمایه گذاری های خود را راحت تر انجام دهند. اگر شما نیز به دنبال سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده می باشید، به 6 نکته مهم برای انتخاب یک صرافی دیجیتال که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم، دقت کنید:

 • اصالت و امنیت

انجام تحقیقات و بررسی برای تضمین انتخاب یک بستر قانونی وایمن ضروری است. به دلیل وجود هکرها و افراد سودجو، یک هشدار جدی برای سرمایه گذاران و معامله گران برای ارزهای رمزنگاری آنان می باشد. امروزه یکی از مهم ترین و بزرگترین مباحثی که اهمیت دارد، امنیت است که صرافی ها نیز مسئول جلوگیری از کلاهبرداری، تقلب و افراد سودجو مانند هکرها می باشند. بنابراین امنیت مهم ترین فاکتور در انتخاب یک صرافی می باشد. یک صرافی باید با گرفتن اطلاعات لازم و احراز هویت، شما را شناسایی و سپس با شما تجارت کند. همچنین این احراز هویت باید به گونه ای باشد که هکرها نتوانند به آن نفوذ کنند. بسیاری از صرافی ها به دلیل امنیت ضعیف و هک شدن بسته شده اند. یک صرافی با ایجاد یک فضای ایمن و مناسب یا به عبارتی یک کیف پول دیجیتال از ارزهای شما نگهداری می کند و آن ها را ذخیره می کند. البته پیشنهاد می شود که ارزهای خود را پس از خرید و یا انجام معاملات در کیف پول صرافی نگهداری نکنید و در یک کیف پول امن سخت افزاری و یا نرم افزاری نگهداری کنید. علاوه بر آن، یکی دیگر از نکاتی که باید برای امنیت حساب کاربری تان در نظر بگیرید، استفاده از رمزهای پیچیده می باشد که باید ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترها باشد، زیرا هر چقدر هم که امنیت صرافی مورد نظر بالا باشد، شما نیز باید برخی از مسائل امنیتی را رعایت کنید.

 • روش خرید

روشی که برای خرید ارز دیجیتالی از صرافی انتخاب می کنید ، برای هرشخص می تواند متفاوت باشد. برای مثال، برخی صرافی ها پرداخت با PayPal، انتقال از طریق بانک، استفاده از کارت های اعتباری و یا نقدی را قبول می کنند. همچنین برخی از آن ها تنها خرید از طریق ارزهای دیجیتالی را می پذیرند که در این صورت اگر برای بار اول است که خرید می کنید باید از یک صرافی دیگر که پرداخت از طریق سایر روش ها مانند ارزهای فیات را دارد را انتخاب کنید، سپس با خرید ارز دیجیتالی مورد نظرتان می توانید در صرافی مورد نظرتان خرید خود را از طریق ارز دیجیتالی انجام دهید. از دیگر نکاتی که باید برای روش خرید به آن توجه کنید، مدت زمان خرید می باشد که باید بررسی کنید تا بدانید برای خرید ارزها چقدر زمان می برد تا خرید شما انجام شود. برای مثال برخی صرافی ها مدت زمانی که برای خرید ارز دیجیتالی ظول می کشد، چند روز و در برخی مواقع حتی چند هفته زمان می برد تا خرید شما انجام شود.

 • توکن ها و ارزهای پشتیبانی شده

از دیگر نکاتی که باید در انتخاب یک صرافی به آن توجه کنید، ارزهای پشتیبانی شده توسط صرافی دیجیتال می باشد. اکثر صرافی ها از بیت کوین و اتریوم که محبوب ترین ارزهای دیجیتالی که در رتبه اول و دوم در جهان می باشند، را پشتیبانی می کنند که برای سودآوری و تجارت گزینه ی مناسبی هستند. اما تنها دو ارز برای پشتیبانی کافی نیست، زیرا سرمایه گذاران اغلب به دنبال آلت کوین های دیگر نظیر ارز دیجیتال بیت کوین کش، ترون، ریپل، ای او اس، لایت کوین و… دیگر ارزهای رمزنگاری می باشند. بنابراین یک صرافی بهتر است ارزهای متنوعی را پشتیبانی کند زیرا هر سرمایه گذار و یا معامله گری هدف و نیازهایی برای خرید ارز دیجیتالی دارد که متفاوت می باشند. هرچه صرافی ارزهای متنوع تری را ارائه کند، تجارت هم برای خودش و هم برای کاربرانش ساده تر است.  برخی صرافی ها مانند بایننس از بیشتر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند، اما صرافی دیگری مانند کوین بیس با وجود مشهور و محبوب بودن میان کاربران تنها از 4 ارز رمزنگاری شده اصلی در دنیا پشتیبانی می کند. از ریسک پذیری در انتخاب صرافی آنلاین ارز دیجیتال خودداری کنید، مطمئن شوید که صرافی موردنظر شما از همه ارزهای رمزنگاری شده که قصد خرید آن ها را دارید، پشتیبانی می کند.

 • نوع صرافی مورد نظر را بررسی کنید

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال

توجه: رمز ارز چیست؟ معرفی رمز ارز ها

قبل از انتخاب صرافی دیجیتال، نوع آن را بررسی نمایید که صرافی مورد نظر شما بر چه اساسی مبادله ارزهای دیجیتالی را انجام می دهد؟

دسته ای از آن ها برای سیستم های معاملاتی می باشند که رایج ترین آن ها Binance و Coinbase می باشد. این سیستم ها به گونه ای می باشند که کاربران می توانند سفارش ارزهای رمزنگاری شده خود را برای خرید و یا فروش بگذارند.

دسته دیگر از آن ها، صرافی های P2P یا Peer to Peer می باشند که Cointal یکی از آن ها محسوب می شود. روش کار آن ها به گونه ای است که خریداران و فروشندگان می توانند به صورت مستقیم تعامل و ارتباط با یکدیگر داشته باشند و با اعتماد متقابل توافق می کنند معامله را به صورت مشخصی انجام دهند. این صرافی ها باعث می شود ازدحام و شلوغی در شبکه کمتر شود و به عنوان یک سیستم مطمئن و مورد اعتماد برای مبادله ارزهای دیجیتالی محسوب می شود. همانطور که اشاره کردیم، Cointal اولین صرافی P2P می باشد ، مدیر عامل این صرافی عنوان کرده است: ” معامله با استفاده از P2P به شما کمک می کند تا هر گونه مشکلی که در مبادلات ارزهای فیات پیش می آید را کاهش دهید.

کارگزاران ارزهای رمزنگاری شده مانند مانند کارگزاران Ava Trade مشابه کارگزاران فارکس فعالیت می کنند. این کارگزاران قیمت ها را مشخص می کنند و کاربران می توانند ارزهای رمزنگاری شده را از طریق پلتفرم خریداری کنند.

 • هزینه کارمزد

هزینه انجام معاملات مانند کارمزد و یا کمیسیون در صرافی ها براساس عوامل و قوانین آن ها، متنوع است. این مورد نیز در انتخاب صرافی ارز دیجیتالی بسیار اهمیت دارد. هزینه های مختلفی را ممکن است ارائه بدهند. صرافی هایی که معتبر و مشهور می باشند، هزینه آن ها کاملا مشخص است و در سایت وجود دارد ، بنابراین نمی توانند هزینه اضافی از شما دریافت کنند . در این میان ممکن است برخی صرافی ها میزان کارمزد را در جایی ذکر نکنند و نامعلوم باقی بماند که این اصلا پیشنهاد نمی شود و ممکن است حتی هزینه هایی را به صورت مخفی و نامعلوم از شما کسر کند. میزان هزینه کارمزدی که یک صرافی می تواند از شما دریافت کند تا 3 درصد می باشد و بیشتر از آن معقول نمی باشد. برای مثال، برخی از صرافی ها برای هزینه کارمزد می تواند با توجه به مقدار توکن هایی که هنگام خرید یا فروش معامله کرده اید باشد. همچنین برخی دیگر تنها هنگام فروش از شما کارمزد کسر می کنند و برای خرید به صورت رایگان می توانید خرید خود را بدون کارمزد انجام دهید.

 • رابط کاربرپسند و تجربیات کاربر

نکته ای که برای یک سرمایه گذاردر ارزهای رمزنگاری شده اهمیت دارد، رابط کاربری آن است. برای مثال اگر شما برای اولین بار است که ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین را خریداری می کنید، یک رابط کاربری و تجربه خود از آن می توانید به کاربران دیگر کمک کنید تا درباره خرید ارزهای دیجیتالی و کارایی آن ها اطلاعات بیشتری داشته باشند. تجربه ذهنی شما به عنوان یک کاربر می تواند به کاربران دیگر از رابط های مختلف کمک کند. بنابراین، چیزی که ارزش یک صرافی را تعیین می کند، تجربه کاری و سوابق آن است که باعث می شود کاربران آن بیشتر شوند. یک صرافی باید با ارائه کردن خدمات خوب به کاربران، یک رابط کاربری خوب برای آن ها ایجاد کند، تا کاربران دیگر تجربیات خود را در اختیار آنان بگذارند. یکی از صرافی ها نیز به کاربران خود یک پیشنهاد داده است که کاربران در ازای دعوت دوستان خود و استفاده آن ها از صرافی، توکن رایگان به آن ها هدیه می دهد.

طراحی ساده و مناسب برای همه افراد

یکی از ویژگی هایی که یک صرافی را از دیگر صرافی ها متمایز می کند، راه  ساده و کاربردی آن است تا در میان کاربران بتواند به خوبی شناخته شود. طراحی آن باید به گونه ای باشد که حتی یک کاربر تازه وارد بتواند به خوبی با آن کار کند. دیدن قیمت های روز، مقایسه قیمت ارزهای دیجیتال، مطالب گوناگون در خصوص ارزهای دیجیتال، انجام معاملات و خرید و فروش ارز دیجیتال باید به گونه ای باشد که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند. هرچه یک صرافی ساده تر باشد و استفاده از آن بی دردسر و راحت تر باشد، کاربران بیشتری را به خود جذب می کند.

همه فاکتورها را در نظر بگیرید.

برای انتخاب یک صرافی، فاکتورهای مختلفی را درنظر بگیرید، سپس تصمیم به انتخاب بگیرید. همه فاکتورهای امنیتی، طرز برخورد آن ها با کاربران، چگونگی ساخت شبکه و تجربه کاربری صرافی مورد نظر را بررسی کنید. بسیار دقت کنید که همه گزینه  هایی که می خواهید را یک صرافی دارا باشد و از لحاظ امنیتی نیز در طولانی مدت کاملا ایمن باشد. از مراجعه به صرافی های مختلف و بررسی آن ها نترسید و به جاهای مختلف سر بزنید.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال

چرا حجم معاملات در صرافی مهم است؟

این موضوع را با مثال به طور کلی برای شما شرح می دهیم:

فرض کنید شما بخواهید مقدار ۱۰ عدد بیت کوین را خریداری کنید، در زمان مراجعه ی شما به سایت صرافی قیمت لحظه ای یک واحد بیت کوین به فرص ۲۰.۰۰۰ دلار است. در این صرافی حجم معاملات بالاست، پس با ثبت سفارش شما برای خرید، سریعا مقدار بیت کوین مورد نظر شما خریداری می شود. حالا اگر شما همین سفارش را صرافی که حجم معاملات آن کم است ثبت می کردید ممکن بود تنها بخشی از سفارش شما انجام شود. مثلا فقط ۵ بیت کوین برای شما خریداری می شد و مجبور بودید بقیه ی سفارش خود را در زمان دیگری ثبت کنید. همان طور که می دانید قیمت ارزهای دیجیتال به طور لحظه ای تغییر می کند پس ممکن است مابقی سفارش شما با قیمت متفاوت تر یا بالاتری صورت بگیرد.

پس نتیجه می گیریم هرچه حجم معاملات در یک صرافی بیش تر باشد به نفع کاربران و سرمایه گذاران است. هم چنین حجم معاملات بالا در یک صرافی نشان دهنده ی محبوبیت آن صرافی است که کاربران بیش تری به آن اعتماد دارند و در آن مشغول هستند.

آشنایی با بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

در ادامه شما را با لیستی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال در سراسر جهان آشنا می کنیم:

 1. صرافی بایننس Binance
 2. صرافی کوین بیس Coinbase
 3. صرافی بیت فینکس Bitfinex
 4. صرافی کوین ماما Coinmama
 5. صرافی توسان اکس
 6. صرافی تترسیل

این ۴ صرافی ارز دیجیتال معرفی شده و ده ها صرافی معتبر بین المللی دیگر از محبوبیت خاصی در بین کاربران برخوردار هستند اما کاربران ایرانی باید متوجه باشند که بنا به دلیل تحریم ها نمی توانند به طور مستقیم از این صرافی ها خرید کنند. البته راه حل هایی چون استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی معرفی می شود که ما به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم زیرا این کار خود به نوعی دور زدن قوانین است و ممکن است سرمایه ی شما را به خطر بیاندازد.

صرافی ارز دیجیتال

ویژگی های اصلی یک صرافی آنلاین خوب چیست؟

 1. خدمات پس از فروش و پشتیبانی خوب
 2. ارائه نرخ واقعی و لحظه ای از ارزهای دیجیتال
 3. ظرفیت تراکنش بالا
 4. حجم معاملاتی بالا
 5. کارمزد پایین به ازای هر تراکنش
 6. رزومه و سابقه ی درخشان
 7. تنوع در انواع ارزهای ارائه شده
 8. احراز هویت سریع و راحت

۸ ویژگی که در این مطلب ذکر شد، خصوصیات کلی یک صرافی معتبر ارز دیجیتال هستتد ممکن است هر سرمایه گذار و هر کاربری نیاز های متفاوتی را از یک صرافی در نظر داشته باشد.

 

33 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *