ارز دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال امروزه در میان مردم سر و صدای زیادی به پا کرده اند و مورد استفاده اکثر افراد قرار گرفته است؛ اما با این حال برخی از افراد درباره آن اطلاعی ندارند و نمی دانند که چه کاربردی دارند و در کجاها می توانند از آن ها استفاده کنند؟ برای درک اینکه چرا به این اندازه مورد توجه کاربران قرار گرفته است باید ابتدا فهمید که در واقع ارز دیجیتال چیست؟ این ارزها در واقع با انجام یک سری پروتکل ها در شبکه رمز گذاری می شوند، سپس در میان افراد قرار می گیرند. ارزهای رمزنگاری شده به صورت غیر متمرکز می باشند، این بدان معنی است که دولت بر حساب شما کنترلی ندارد و نمی تواند به آن نفوذ کند.

یکی از ویژگی های این ارزها که کاربران زیادی را به خود جذب کرده است، این است که قابل جعل کردن نیست و کسی نمی تواند از آن کلاهبرداری کند. اگر شما هم قصد خرید ارزهای دیجیتالی یا سرمایه گذاری روی آن ها را دارید و می خواهید انواع مختلف آن ها را بشناسید، مطلب زیر را که درباره پاسخ به این پرسش های رایج در میان کاربران می باشد، مطالعه کنید.

توجه: معرفی انواع صرافی ارز دیجیتال برای معاملات ارز های دیجیتال 

 

ارز دیجیتال

 

چندین سال است که توسعه دهندگان ارزهای رمزنگاری شده، در تلاش برای استحراج شدن این ارزها هستند و با تلاش های بسیار، در سال 2009 به طور رسمی استخراج آن ها آغاز شد. ارزهای رمزنگاری شده تقریبا همزمان با بیت کوین رونمایی شدند و پس از گذشت 3 ماه با استخراج اولین بیت کوین، به طور رسمی فروش ارزهای دیجیتال آغاز شد. پس از آن با ثبت رسمی بیت کوین و قانونی شدن آن، ارزهای دیجیتالی در سطح جهانی رو به رشد رفت و در میان مردم مشهور شدند.

توجه:  آیانحوه نحوه خرید ارز دیجیتال را بلدید؟   

انواع ارزهای دیجیتالی رایج در ایران 

تاکنون، تعداد زیادی از ارزها رونمایی شده است و هرکدام برای کارها و کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که استفاده از آن ها باعث آسان تر شدن معاملات و انجام مبادلات شده است. ارزهای دیجیتالی هرکدام براساس کارایی و ویژگی به دسته های مختلفی تقسیم شده اند. در ادامه به بررسی این دسته بندی ها و کاربرد آن ها می پردازیم.

پول های دیجیتالی

پول های دیجیتال همانند پول های معمولی می باشند و قابلیت ذخیره، نگهداری، انتقال، خرید، فروش، سرمایه گذاری و… بسیاری کارهای دیگر را دارند. پول های دجیتالی به دلیل اینکه نیاز به حمل و نقل فیزیکی ندارند و واسطه ای برای خرید و فروش آن ها وجود ندارند، نداشتن تورم، ارزش بالا، ایمنی بالا و… بسیار مورد پسند کاربران قرار گرفته اند. این پول ها توسط ماینرها که در پست های قبل به آن اشاره کردیم، استخراج می شوند و در اختیار کاربران قرار می گیرند. از جمله این ارزها می توان بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ورت کوین، اتریوم کلاسیک، ترون، بیت کوین کش و… بسیاری ارزهای دیگر را نام برد که به صورت غیرمتمرکز در شبکه Blockchain فعالیت می کنند. همانطور که می دانید پرطرفدارترین این ارزها بیت کوین است که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 رونمایی شد و هنوز هویت او به طور کامل مشخص نشده است و کسی او را نمی شناسد. به همین عنوان ارزهای دیجیتالی نیز این گونه عمل می کنند که از این نظر کاملا با ارزهای فیزیکی متفاوت می باشند. به طوری که برای پول های دیجیتالی نیازی به هویت و شناسایی فرد نمی باشد و اطلاعات شخصی او در جایی از سمت سرور ذخیره نمی شود. همچنین موقعیت مکانی فرد نیز مشخص نمی شود. تنها چیزی که مهم است آدرس عمومی فرد است که با داشتن آن می توانید تراکنش های خود را انجام دهید و به کاربران ارز دیجیتالی ارسال و یا دریافت کنید. در صورتی که این امر برای پول های فیزیکی کاملا غیر ممکن است. برای مثال در کارت های اعتباری ، اشخاص کاملا شناسایی و هویت آن ها مشخص می شود.
ارزهای رمزنگاری شده را که ذکر کردیم، امنیت بالایی در برابر هکرها و افراد سواستفاده گر دارند . این پول های دیجیتالی خود به دو دسته دیگر تقسیم می شوند:

ارزهای دیجیتالی ثابت یا Stable coin: ارزهایی که پشتیبانی میشوند و یا پشتوانه دارند و به عنوان دارایی محسوب می شوند که می توانند این دارایی ها هرچیز با ارزشی را مانند طلا، دلار، یورو و ارزهای فیات که قیمت گذاری شده باشند. این ارزها نوسان قیمت ندارند و نسبت به پول های معمولی که در بازار وجود دارند، برتر هستند. برای مثال ارز دیجیتالی ثابت می توان به تتر اشاره کرد که بسیار در میان کاربران شناخته شده است.

ارزهای دیجیتالی امن Privacy: این نوع ارزها همانطور که اشاره کردیم، نیازی به آشکار شدن هویت اشخاص نمی باشد و هر دو کاربر بدون شناسایی یکدیگر می توانند معامله خود را انجام دهند. این ارزها از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشند و همچنین برای انجام تراکنش ها مالیاتی گرفته نمی شود. تنها مبلغ کمی به عنوان کارمزد از آن ها دریافت می شود. به دلیل به صرفه بودن و امنیت بالای آن، بسیاری از سرمایه گذاران حرفه ای از این ارزها برای معاملات خود استفاده می کنند. از جمله این ارزهای امن می توان Zcash ، XMR ، Nav Coin، PHR  ،ZEN نام برد. این ارزها نیز در شبکه بلاک چین قرار گرفته اند و هرکدام براساس کاربرد و نیازهای خاصی طراحی شده اند و در بازار خرید و فروش می شوند.

 

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال پلتفرمی

ارزهای دیجیتال پلتفرم نیز مانند دسته قبلی برروی شبکه Block Chain قرار دارند و به نوعی قرارداد هوشمند نامیده می شوند. این ارزها نیز برای کاربردهای دیگری در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد . از مزایای این ارزها می توان مورد زیر را نام برد:

  • نبود واسطه در انجام معاملات
  • کم شدن هزینه معاملات به دلیل نبود واسطه 
  • ایمنی بالا در انجام معاملات

اولین ارز دیجیتالی پلتفرم که ایجاد شد اتریوم بود که اکنون در میان کاربران بسیار طرفدار پیدا کرده است؛ در ادامه به بررسی و تعریف این ارز دیجیتالی پلتفرمی می پردازیم.

اتریوم یک ارز دیجیتالی است که پس از بیت کوین از آن رونمایی شد و مورد استقبال کاربران قرار گرفت، اتریوم نیز یک ارز رمزنگاری شده است که کاربران می توانند در شبکه بلاک چین معاملات خود را با آن انجام دهند؛ اتریوم به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز فعالیت خود را در شبکه بلاک چین انجام می دهد. به گونه ای که توسط هیچ نهاد و یا سازمانی نظارت نمی شود ؛ همچنین هیچ کدام از اطلاعات کاربران و هویت آن ها آشکار نمی شود؛ زیرا بااین کار، به راحتی در برابر هکر ها و افراد سودجو آسیب پذیر می شوند. سیستم کنترل متمرکز نیز کاملا برعکس عمل می کند، به گونه ای است که توسط سازمانی نظارت و کنترل می شود، اگرچه این خوب است اما یک نقطه ضعف نیز محسوب می شود که با سرورها و برنامه های آنلاین اطلاعات کاربران در آن جا ذخیره می شود و هکرها می توانند به آن دست پیدا کنند.

پس از پیشرفت اتریوم  ارزهای پلتفرمی دیگری نیز ارائه شدند که از میان آن ها می توان به NEO ، ADA،  EOS و… اشاره کرد.

 

   توجه: آینده رمز ارزها چگونه خواهد بود؟     

ارزهای دیجیتالی مالی

بزرگترین بخش ارزهای یجیتالی، همین دسته می باشد که هم به صورت پلتفرم و هم ارزهای دیگر قابل دسترس می باشند؛ این ارزها با هدف حذف واسطه ها در انجام معاملات، کاهش هزینه کارمزد و انجام معامله با کمترین هزینه و کمترین زمان می باشد؛ این ارزها خود به 6 دسته تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

ارزهای دیجیتالی پرداخت:

این ارزها نیز به صورت پلتفرم هایی می باشند که معاملات و پرداخت وجه را به صورت آنلاین و از طریق سیستم غیر متمرکز انجام می دهند. این ارزها باعث می شوند که انتقال وجه با کمترین هزینه کارمزد و بدون واسطه در میان کیف پول های دو کاربر انجام شود. از مهم ترین این ارزها می توان OMG ، XRP ، XLM ، REC را نام برد . هرکدام از این ها با توجه به ویژگی و کاربردهای خاص آن ها مورد استفاده کاربران قرار می گیرند.

ارزهای دیجیتالی صرافی:

صرافی ها از رایج ترین نوع خرید و فروش ارزهای دیجیتالی محسوب می شوند. این ارزها نیز به صورت آنلاین در شبکه بلاک چین می باشند و وظیفه آن ها خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده می باشد. این ارزها خود به سه دسته مستقل متمرکز، غیرمتمرکز و هم کنش پذیر تقسیم می شوند.

توجه: آیا صرافی ارز دیجیتال ایرانی میشنلسید که معاملات بدون احراز هویت انجام شود؟

ارزهای دیجیتالی سرمایه گذاری:

این نوع ارز ها نیز مانند دیگر ارزهایی که ذکر کردیم در شبکه بلاک چین فعالیت می کنند و مانند ارزهای دیجیتالی مالی و پرداخت هدفشان یکسان است و امنیت بالایی را برای کابران در انجام معاملات فراهم می کنند . مهم ترین این ارزها POLY ، ICN محسوب می شوند.

ارزهای دیجیتالی وام:

این ارزها امکان قرض و وام را برای کاربران بدون نیاز به واسطه در شبکه بلاک چین فراهم می کند که از جمله این ارزها می توان به LEND ، RCN اشاره کرد.

ارزهای دیجیتالی جذب پول و سرمایه:

این ارزها نیز به صورت غیر متمرکز جذب سرمایه را در شبکه بلاک چین انجام می دهد که از جمله این ارزها می توان به KICK که مهم ترین آن ها می باشد، اشاره کرد.

ارزهای دیجیتالی بیمه:

بیمه کردن ارزهای دیجیتالی با استفاده از یک قرارداد هوشمند، در شبکه بلاک چین به صورت غیرمتمرکز انجام می شود. از مهم ترین این ارزها می توان GBYTE را معرفی کرد.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، برای خرید هر کدام از ارزهای دیچیتال باید اطلاعات کامل و جامعی را داشته باشید. همچنین باید به صورت کامل آن را از همه جوانب بررسی کنید، سپس با توجه به هدف و نیاز خود، آن را خریداری کنید. اکنون بهترین ارزهای دیجیتال را که در ایران نیز رایج هستند، معرفی می کنیم.

بیت کوین BTC:

این ارز دیجیتالی دیگر نیازی به تعریف و توضیح ندارد و در دنیای امروز کمتر کسی پیدا می شود اسم این ارز را نشنیده باشد . بیت کوین اولین و قدیمی ترین نوع ارز دیجیتال می باشد که از رایج ترین نوع آن به شمار می رود.

این ارز از همان روزهای ابتدای ظهورش تا به امروز توانسته توجه کاربران و سرمایه گذاران بسایری را به سمت خودش جلب کند.

اتریوم ETH:

همانطور که قبل تر عنوان کردیم، این ارز دیجیتالی نیز در سال 2015 توسط یک برنامه نویس ارائه شد. اکنون اتریوم رتبه دوم ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

ریپل XRP:

Ripple مخفف Real time gross settlement system می باشد. این ارز در سال 2005 به عنوان یک سیستم پرداخت با امنیت بالا ارائه شد، پس از مدتی توسط شخصی دیگر در سال 2011 ب عنوان یک ارز دیجیتالی مورد تایید قرار گرفت. اکنون این ارز سومین رتبه را در میان بهترین ارزهای دیجیتالی در جهان به خود اختصاص داده است.

بیت کوین کش BCH:

این ارز دیجیتال محبوب نیز مانند بیت کوین می باشد که با هدف انجام معاملات و پرداخت های کمتر بیشتر ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد؛ به دلیل ابنکه انجام معاملات کوچک در بیت کوین زمان زیادی را به خود اختصاص می داد، این ارز دیجیتالی برای انجام پرداخت های روزانه ایجاد شد.

لایت کوین LTC:

این ارز دیجیتالی در سال 2011 نیز ارائه شد. این ارز در ابتدا یکی از شاخه های بیت کوین بود که پس از مدتی به عنوان یک ارز مستقل به فعالیت خود ادامه داد و تفاوت هایی را در آن ایجاد کرد.

بایننس کوین BNB:

این ارز دیجیتالی نیز در سال 2017 از آن رونمایی شد و هدف آن تنها برای انجام معاملات ارزهای رمز نگاری شده با یکدیگر می باشند و تنها از طریق بایننس کوین فابل تبادل است و از ارزهای دیگر پشتیبانی نمی کند.

ای او اس EOS:

این پلتفرم نیز توسط یک شرکت خصوصی در سال 2018 ایجاد شد و از تکنولوژی Open source یا متن باز بودن استفاده می کند، به گونه ای که کاربران می توانند اشکال ها و نقص های آن را بررسی و رفع کنند؛ این ارز نیز یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتالی شناخته شده می باشد.

نتیجه گیری

این روزها سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال تبدیل به یکی از شغل های پردرآمد شده است، افراد زیادی را در سراسر جهان میبینیم که ترید کردن ارزهای دیجیتال را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند و صرفا از این طریق کسب درآمد می کنند، هم چنین از آن جایی که فعالیت در این عرصه محدودیت زمانی ندارد، شما حتی می توانید سرمایه گذاری در حوزه ی کریپتوکارنسی را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کنید.

22 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *