کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال


کیف پول دیجیتال یک نرم افزاری است که مهم ترین بخش در معاملات و مبادلات کاربران برای سرمایه گذاری هایشان در خصوص ارزهای دیجیتال می باشد که روز به روز در میان کاربران محبوب تر می شوند. اما بهتر است درباره چگونگی کارکرد آن ها، امنیتشان و دیگر جزئیات آن ها اطلاعات کسب کنیم. آیا به آن ها نیاز داریم؟ کدام کیف پول بهتر و ایمن تر است؟ کیف پول دیجیتالی یا Wallet بخش مهمی در ارزهای دیجیتال می باشند؛ در این مقاله مطالبی را برای شما عزیزان در خصوص پاسخ به این سوالات تهیه کرده ایم تا بتوانید از این اطلاعات کامل و جامع به خوبی استفاده کنید.

نگاهی به کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، ترون و… دیگر رمزارزها ایجاد شده اند. استفاده از این نوع کیف پول ها بسیار ایمن تر از کیف پول های فیزیکی می باشند و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در آینده ای نزدیک نیز دیگر نیاز به حمل کیف پول های فیزیکی نمی باشد! والت ها به بسیاری از کشورهای درحال توسعه این امکان را می دهند تا به صورت کامل تری در سیستم های مالی جهانی شرکت کنند. با استفاده از کیف پول شخصی خودتان می توانید به دوستان، خانواده زمزارز واریزکنید. حتی می توانید کالاهای مورد نیاز خود را از برخی فروشگاه ها خریداری کنید، بسیاری معاملات مختلف انجام دهید و در هر زمان که بخواهید می توانید ارزهای دیجیتالی در کیف پول خود را به ارزهای فیات(پول بدون پشتوانه) مانند دلار آمریکا، دلار کانادا، پوند انگلستان تبدیل کنید.

توجه:  معرفی صرافی دیجیتال برای خرید ارز دیجیتال    

توجه:خرید آنلاین بیت کوین از سایت های معتبر    

کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

 چگونه باید با کیف پول دیجیتالی کار کنیم و رمزارزهایمان را ذخیره کنیم؟

پس از خرید ارزهای دیجیتالی باید آن را در جایی ذخیره کنید که این کیف پول شامل برخی بخش ها می باشد که باید در استفاده از آن ها دقت کنید. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ، کیف پول دیجیتال یک اپلیکیشن می باشد و از لحاظ فنی و فیزیکی ارزهای دیجیتال در جایی ذخیره نمی شوند و تنها به صورت نرم افزاری قابل دسترس هستند. در کیف پول دیجیتالی هر فرد یک کلید عمومی Public key و یک کلید خصوصی Private key دارد .که با ترکیب این دو کلید می تواند تراکنش های خود را انجام دهد. کلید خصوصی ترکیبی از 12 کلمه می باشد که در هنگام نصب نرم افزار باید آن ها را در جایی امن نگه داری کنید. کلید عمومی نیز ترکیبی از تعدادی حروف و اعداد مانند AeDf4TbuQ8iOpolJhnVdFda12VbN8 می باشد که برای انجام معادلات و مبادلات خودتان به افراد دیگر می دهید تا ارز دیجیتالی برایتان واریز کنند. توجه کنید که کلیدهای خصوصی را نباید به هیچ عنوان به دست کسی بدهید و یا آن ها را گم کنید؛ زیرا اگر نرم افزار از گوشی شما پاک شود تنها با استفاده از کلید خصوصی می توانید والت خود را بازیابی کنید در غیر اینصورت امکان پذیر نیست. همچنین این کلیدها اگر به دست افرادی سودجو برسد می توانند کیف پول شما را خالی کنند؛ در کیف پول می توانید مقدار رمزارز مانده خود را نیز مشاهده کنید.

 توجه:  کیف پول سخت افزاری چیست؟   

انواع کیف پول های دیجیتالی

کیف پول های دیجیتالی، انواع مختلفی دارند که هر یک هم از قابلیت های متفاوتی برخوردار هستند؛ در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • کیف پول های Desktop

کیف پول های رومیزی یا دسکتاپ بر روی کامپیوترهای رومیزی نصب می شوند که می توانید آن ها را دانلود و نصب کنید؛ کلید خصوصی شما در هارد کامپیوتر ذخیره و نگهداری می شود؛ کیف پول های دسکتاپ اطلاعات کیف پول کاربر را به صورت کامل نمایش می دهند؛ همچنین با استفاده از آدرس کیف پول می توانید ارسال و دریافت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین را انجام دهید. کیف پول های دسکتاپ از کیف پول هایی که در گوشی موبایل نصب می شوند ایمن تر هستند زیرا، همانطور که اشاره کردیم کلید خصوصی تان در کامپیوتر ذخیره می شود و هیچ سرور و یا شخص واسطه کلید خصوصی شما را ندارد. این کیف پول ها انواع مختلفی دارند که هرکدام بر موضوع خاصی مانند امنیت، ناشناخته بودن و.. تمرکز کرده اند که می توانید آن ها را نصب کنید. تعدادی از بهترین کیف پول های دسکتاپ عبارتند از:

 • Bitcoin core
 • Jaxx
 • Copay
کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

 • کیف پول های موبایل

کیف پول های موبایل نیز مانند کیف پول های دسکتاپ عمل می کنند،افرادی که به صورت روزانه با رمزارزهای خود کار می کنند نیز این کیف پول ها برایشان مناسب می باشد و در سیستم عامل های IOS و Android نصب می شود کار با این گونه کیف پول ها ساده و راحت است و به راحتی می توانید ارسال و دریافت رمزارزهایتان را انجام دهید. قبل از نصب این گونه کیف پول ها بهتر است کمی درباره آن ها تحقیق کنید زیرا بعضی کیف پول های ناشناس می توانند حساب شما را خالی کنند؛ همان گونه که کار با آن ها ساده می باشد بسیاری از هکرها و افراد سودجو سعی در هک کردن این نوع کیف پول ها دارند. برترین کیف پول های موبیل عبارتند از:

 • Atomic
 • Exodus
 • Electrum
کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

توجه: آیا نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی را بلدید؟    

 • کیف پول های وب

این نوع کیف پول ها از طریق وب سایت و به صورت آنلاین در دسترس هستند؛ همچنین می توانید در هر مکان و با استفاده از هر دستگاهی به حساب کیف پول خود وارد شوید. برخی از کیف پول های وب قابلیت اتصال به کیف پول های دسکتاپ و موبایل را دارند. با استفاده از این کیف پول ها می توانید به راحتی از مانده حساب خود مطلع شوید و تراکنش های خود را مانند ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال انجام دهید؛ در انتخاب این نوع کیف پول ها نیز باید توجه و دقت کنید زیرا کلید خصوصی شما به صورت آنلاین در وب ذخیره می شود و باید کاملا قابل اعتماد باشند. همچنین اگر این گونه سایت ها به صورت درست پشتیبانی نشده باشند و ایمن نباشند، شرکت و یا اشخاصی می توانند کلید خصوصی شما را در اختیار داشته باشند و به حساب کیف پول شما نفوذ کنند. بهترین کیف پول های وب عبارتند از:

 • Coinomi
 • Myetherwallet
 • BRD
کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

 • کیف پول های سخت افزاری

اگر به دنبال ایمن ترین نوع کیف پول می باشید، کیف پول های سخت افزاری را انتخاب کنید؛ زیرا ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین را بر روی یک پورت USB که به صورت فیزیکی به کامپیوتر متصل می شود، ذخیره و نگهداری می کنند. این کیف پول ها در برابر هکرها و ویروس ها ایمن هستند و سرقت از ارزهای دیجیتالی در این والت ها تاکنون گزارش نشده است. همچنین باید توجه کنید که آن ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید؛ همچنین بعضی از این نوع کیف پول ها مانند موبایل صفحه نمایش دارند که می توانید موجودی خود را مشاهده کنید، این کیف پول ها رایگان نمی باشند. برخی از بهترین گیف پول های سخت اقزاری عبارتند از:

 • Ledger Nano S
 • Trezor
 • Keepkey
کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال

 • کیف پول های کاغذی

این نوع کیف پول ها همان کلید خصوصی هستند که روی کاغد چاپ شده اند، به عنوان مثال ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین رایگان است و در کمتر از چند دقیقه انجام می شود. این نوع کیف پول ها یک روش ارزان و مطمئن برای ذخیره و نگهداری رمزارزها هستند.

کیف پول دیجیتال

آیا کیف پول های دیجیتال ایمن هستند؟

 امنیت کیف پول های دیجیتالی با یکدیگر با توجه به نوع آن ها و سرویسی که به شما ارائه می دهند، متفاوت می باشد. برای مثال کیف پول های وب امنیت کمتری نسبت به کیف پول های آفلاین دارند. کیف پول های آنلاین بیشتر در خطر و ریسک هک شدن قرار دارند؛ کیف پول های آفلاین به دلیل اینکه به اینترنت وصل نمی شوند، قابلیت هک شدن ندارند و شخص دیگری جز خودتان نمی تواند به آن نفوذ کند.
همانطور که گفتیم، کیف پول های آنلاین در برابر هک شدن، خطرپذیری بیشتری دارند، به همین دلیل باید در انتخاب نوع کیف پول دیجیتال خود بسیار دقت کنید، زیرا در این صورت کلید خصوصی شما به دست افراد سود جو و هکرها می افتد و به راحتی قابل هک می باشد و اگر کلید خصوصی تان را از دست بدهید، همه پول هایتان را هم از دست می دهید. همچنین اگر به صورت اشتباهی به فرد دیگری پول بفرستید و یا توسط هکرها هک شوید، دیگر نمی توانید پول خود را برگردانید به همین خاطر باید بسیار با دقت عمل کنید.

نتیجه گیری

کیف پول های دیجیتالی می توانند امنیت بیشتری را برای رمزارزهای شما فراهم کنند؛ این نکته را در نظر داشته باشید که میزان امنیت یک کیف پول صرفا به سازنده ی آن وابسته نیست بلکه خود کاربران هم در میزان امنیت کیف پول های دیجیتالی، سهیم هستند. شما باید مراقب باشید که کلید خصوصی خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

امن ترین نوع کیف پول، کیف پول های سخت افزاری هستند مانند کیف پول لجر نانو اس که استفاده کردن از آن ها رایگان نیست؛ کیف پول ها انواع دیگری مانند نرم افزاری، تحت وبف موبایلی، کاغذی و… هم دارند که در این مقاله به طور مفصل به شرح آن ها پرداختیم و برای هر یک چندین مثال هم زدیم. آیا شما از کیف پول های دیجیتالی استفاده می کنید؟ 

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *