توکن حاکمیتی

توکن حاکمیتی


توکن حاکمیتی چیست؟

در دنیای ارز های دیجیتال و بازار سرمایه اصطلاحات گوناگونی به گوش می خورد که گاهی سوال ایجاد می کند که به چه معناست و قطعا مطالعه و تحقیق در این زمینه سبب افزایش آگاهی خواهد شد. افزایش آگاهی در این دنیای وسیع نیز لازم است چرا که بسیاری از کسانی که سرمایه گذاری می کنند علم و آگاهی آن ها کمتر از سرمایه هایشان است. یکی از مباحثی که در این زمینه مطرح است توکن های حاکمیتی است که امسال بسیار محبوب شده اند.

با توکن های حاکمیتی چقدر آشنایی دارید؟ این مطلب مناسب افرادی است که درباره توکن های مدیریتی اطلاعاتی ندارند و بسیار پیشنهاد می شود.

با ورود Yield finance  توکن های حاکمیتی به بزرگ ترین بخش اکو سیستم اتریوم مبدل شدند. توکن های حاکمیتی باعث می شوند دارندگان آن ها بتوانند در پروژه تاثیر گذار باشند. طرفداران سیستم های مبتنی بر توکن های حاکمیتی بر این باورند که این سیستم امکان کنترل کاربر را فراهم می کند. در واقع همان ایده ای که ارز های دیجیتال آن را پیگیری می کنند و باعث متمرکز شدن و دموکراتیک بودن رمز ارز ها می شوند. همین امر سبب پیدایش DAO  شده که به این معناست که به سازمان هایی که به کاربران اجازه ی توسعه ی سیستم های خود را می دهند، سازمان های مستقل غیر متمرکز (DAO)  نامیده می شوند. همان طور که گفته شد توسعه دهندگان توکن های حاکمیتی را ایجاد می کنند تا به دارندگان کمک کنند، یک پروتکل را تشکیل بدهند‌. کسانی که توکن حاکمیتی دارند می توانند در تصمیمات مربوط به پروژه مثل پیشنهاد یا تصمیم گیری درباره ی ویژگی های جدید یا تغییر سیستم حاکمیت دخالت داشته باشند. کاربران توکن حاکمیتی ذینفعان مستقیم در سیستم عامل های دیفای شناخته می شوند. در هر زنحیره، هر یک از دینفعان اجازه دارند در مورد شیوه ی مدیریت پروتکل بحث کرده و رای دهند، پس توکن حاکمیتی سوختی است که روند رای گیری مبتنی بر بلاک چین را تامین می کند. بنابراین توکن ها برای اعلام حمایت یا عدم توافق یا هر گونه تغییر در زنجیره و همچنین برای پیشنهاد هرگونه تغییر جدید در پروتکل استفاده می شوند. هر توکن به منزله ی یک رای است پس هر کسی که تعداد بیشتری توکن حاکمیتی داشته باشد یعنی تعداد رای های بیشتری را در دست داشته و نقش اساسی تری در مدیریت و تصمیم گیری یک پلتفرم دارد.

توجه: معرفی بهترین صرافی آنلاین ارز دیجیتال برای انجام معاملات رمز ارزها

توکن حاکمیتی

توکن حاکمیتی

آغاز استفاده از توکن های حاکمیتی:

در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ که IC0 ها رونق داشتند توکن های حاکمیتی از محبوبیت امروزی برخوردار نبودند اما با این شرایط هم پروژه های پیشرو دیفای امروزی که در زمینه ی توکن حاکمیتی جایگاه و محبوبیت خاصی دارند از سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ آغاز به کار کردند. برای مثال پروتکل های معروف امروزی دیفای مثل کامپاند و بالانسر با وجود این که از سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرده اند، اما توکن حاکمیتی آن ها از ۲۰۲۰ به وجود آمد.

MKR محبوب ترین توکن حاکمیتی سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ محسوب می شد.MRK  توکن حاکمیتی اکو سیستم Maker DAO  می باشد که در زمان راه اندازی استیبل کوین دای، ۱۰ میلیون MKR  وجود داشت. از پیشگامان عرصه ی توکن های حاکمیتی می توان به DigixDAOاشاره کرد که در سنگاپور واقع شده و با فروش ۱.۷ میلیون توکن DGD  به ارزش ۵.۵ میلیون دلار توانسته به توکن اتریوم دست پیدا کند. DGD  یک توکن ERC20  است که شبکه ی Digix  را اداره می کند.

آغاز محبوبیت توکن های حاکمیتی:

رشد بیش از حد توکن های حاکمیتی و فضای Yield farming  در ماه های گذشته  سبب شده تا دنیای کریپتو در مورد اهمیت ساختارهای تشویقی در پروژه های دیفای صحبت کند و همه ی این عوامل سبب به وجود آمدن copm پلتفرم کامپوند شد. استقبال بسیار زیاد از copm سبب شد در یک بازه ی زمانی کوتاه، قیمت آن ۴۰۰٪  رشد کرده و از ۸۰ دلار به ۳۰۰ دلار برسد. روانه شدن این حجم از سرمایه در پروتکل باعث شد در مدت یک هفته ارزش کل آن به ۱.۷ میلیارد دلار برسد در حالی که یک هفته قبل از آن این سرمایه فقط ۱۰۰ میلیون دلار بود. بالانسر نیز از چنین شرایطی بی بهره نماند و توکن BAL هم رشد خوبی را تجربه کرد به طوری که قیمت هر توکن BAL  در ماه جولای، ۸ دلار بود و در اواخر آگوست به ۳۴ دلار رسید. پروژه های دیفای که با توکن حاکمیتی ارائه شده، بازدهی بسیار بالایی داشتند و مطمئن بودند. همچنین پروژه های دیفای با توکن های حاکمیتی بازده بالا از طریق  سود و کارمزد  را ارائه می دهند که این دو مورد دلایل مهم افزایش محبوبیت توکن های حاکمیتی محسوب می شوند. با این شرایط دارندگان توکن های حاکمیتی معتقدند که امکان پذیرفته شدن پروژه های دیفای وجود دارد و به همین خاطر آن را پیگیری می کنند.

توکن های حاکمیتی در طول سال جاری ارزش پیدا کرده اند. از توکن های بزرگ حاکمیتی می توان به SNX,COMP, UNI,YFI,AAVEو MKR  اشاره کرد که به مقدار ۴.۱ میلیارد ارزش دارند. اما چه چیزی به ارزش این توکن ها افزوده است؟ در پاسخ به این سوال می توان به استخراج نقدینگی وام دهی و استیکینگ اشاره کرد مثلا کامپوند که جایگاه خاصی در بین توکن های حاکمیتی دارد کاربران خود را با دادن پاداش از طریق COMP  تشویق می کند تا با دادن و گرفتن وام، توکن های بیشتری را به دست بیاورند و خود را در برابر عدم پرداخت پیش پرداخت وام محفوظ بدارند. البته برخی نیز بر این باورند که مانند بازار های پول سنتی و فضای کریپتو، توکن های حاکمیتی هم رشد کرده و با گذشت زمان به ارزش آن ها افزوده می شود. در حال حاضر دیفای یا امور مالی غیر متمرکز محبوبیت خاصی در دنیای کریپتو دارد و مردم مشتاق هستند که بتوانند با تاثیر گذاری روی شیوه ی اجرای پروژه ها، کسب در آمد کنند.

توکن حاکمیتی

توکن حاکمیتی

توجه: آیا میدانید دفتر سفارشات چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ (حتما به این لینک سر بزنید.)

در ادامه ی مطلب می پردازیم به معرفی برترین توکن های حاکمیتی بازار کریپتو:

  • توکن :COMP

توکن COMP یک توکن حاکمیتی متعلق به پروتکل مالی کامپوند است. در واقع می توان گفت توکن های حاکمیتی با COMPشروع شدند. دارندگان توکن COMP حق رای دادن در مورد تغییرات اساسی کامپوند را دارند. پروژه های دیفای درزمینه ی وام دهی و وام گیری معروفیت دارند که این توافقنامه در ژوئن ۲۰۲۰ به اجرا در آمد.

کامپاند به یکی از پروژه های فضای دیفای تبدیل شده، چرا که به کاربران کامپوند اجازه می دهد متناسب با فعالیت های خود  COMP  کسب کنند. ۷۰۰ میلیون دلار دارایی قفل شده ی COMP است. 

  • توکن:LEND

یک نوع توکن حاکمیتی و وثیقه گذاری پروتکل Aaveاست. 

LEND  یک پروتکل وام دهی و وام گیری غیر متمرکز در اتریوم است. با وجود این که Aave  ویژگی های خاص خود را دارد اما از نظر آن چه که به کاربران ارائه می کند شبیه کامپاند است. ویژگی های منحصر به فرد Aave  وام های فلاش و اعطای اعتبار است  برای مثال توانایی اجاره دادن به دیگران در قبال وثیقه نمونه ای از آن هاست. در زمان استیکینگ حق رای از طریق LEND  به کاربر داده می شود و کارمزد آن هم توسط پروتکل Aave  به آن ها تعلق می گیرد.

  • توکن:BAL

پروتکل بالانسر(Balancer)یک بازار خودکار است که مبنای آن اتریوم است. پلتفرمی لایه دوم که روی Uniswap  ساخته شده و قابلیت این را دارد که بازار ساز بتواند چندین لایه با وزن متفاوت را در یک استخر واحد ترکیب کند. AMM یا بازار ساز خودکار، یک پروتکل صرافی غیر متمرکز است که برای قیمت گذاری در بازار ساز های خودکار از فرمول ریاضی استفاده می کند. قیمت گذاری در بازار های سنتی با استفاده از دفتر سفارشات صورت می پذیرد ولی در بازارساز های خودکار، قیمت گذاری ها براساس الگوریتم قیمت گذاری است. در بخش مدیریت استخر های بالانسر، کاربران می توانند بر حجم  نقدینگی و تراکنش ها و همچنین نقدینگی را از استخر های مختلف حذف و اضافه کنند. در هر بالانسر امکان قرار دادن ۸ توکن با وزن های مختلف وجود دارد.

  • توکنSNX:

توکن SNX  مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که با هدف ایجاد دارایی های ترکیبی ایجاد شده است، این دارایی ها می تواند ترکیبی از ارز های دیجیتال، ارز های فیات، طلا و سهام و غیره باشند. این توکن ها شباهت زیادی به استیبل کوین ها دارد. این توکن چنین امکانی را فراهم می کند تا کاربران دارایی های ترکیبی  خود را با پشتیبانی SNX  ایجاد کرده بتوانند قیمت دارایی های را پیگیری کنند. توکن SNX  یکی از توکن های ERC20  است که قیمت دارایی های خارجی را ارائه می دهد. در واقع توکنSNX دارایی هایی را که دارای قیمت مشخصی باشند را دنبال می کند و سبب دسترسی به تعداد نا محدودی از دارایی های جهان بر روی زنجیره می شود. SNX  پروتکلی برای صدور دارایی های ترکیبی غیر متمرکز است‌. مزیت ترکیبی بودن دارایی ها این است که بدون دسترسی به دارایی زیر بنایی می توان معامله کرده و دارایی ها را به یکدیگر تبدیل کرد. دو نوع توکن در شبکه synthetix  وجود دارد که یکی از آن ها SNX  و دیگری synth  است. توکن های نوع دوم دارایی های ترکیبی هستند که توسط سیستم ایجاد شده اند

  • توکنMKR:

یک توکن کاربردی (Utility token) برای پروژه ی میکر است که روی بلاک چین اتریوم به وجود آمده است. این توکن بر اساس تکنولوژی بلاک چین است که به صورت همتا به همتا برای آسان نمودن پرداخت های بین المللی ایجاد شده است. میکر یک پلتفرم غیر متمرکز با تمرکز بر صرافی های غیر متمرکز است که توسط بسیاری از صرافی های مشهور جهان پشتیبانی می شود. همان طور که گفته شد میکر یکی از توکن های شبیه اتریوم است که از محصولات آن می توان به DAI  اشاره کرد که از ارز های دیجیتال ارزشمند است که به رفع نوسانات بازار کمک می کند.

پایان مطلب 

در این مقاله شما عزیزان را با توکن های حاکمیتی و انواع آن آشنا کرده ایم و شما می توانید با مطالعه این مطلب اطلاعات خود را بالا ببرید، همچنین می توانید برای مطالعه مقالات مرتبط با این موضوع به دستبندی مرتبط با آن مراجعه کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *