کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال


نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال  یکی از سوال هاییست که در ذهن اغلب کاربران و سرمایه گذاران وجود دارد. کیف پول های الکترونیکی می توانند امنیت بیشتری را برای ارزهای دیجیتال شما فراهم کنند. به خصوص افرادی که مقادیر زیادی از یک رمزارز را خریداری کرده اند و یا می خواند سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشند، اغلب تمایل بیشتری به استفاده کردن از کیف پول های دیجیتالی دارند. شما با مطالعه ی این مقاله می توانید اطلاعات خوبی در این خصوص کسب کنید.

نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی

نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی از عبارت هاییست زیاد مورد جستجو قرار می گیرد، زیرا بسیاری از کاربران که تازه کار هستند و به تازگی وارد دنیای ارز های دیجیتال شده اند قطعا نحوه کار با کیف پول های الکترونیکی را بلد نیستند، به همین دلیل ما در وبلاگ یوریپتو که از بزرگترین وبسایت های ارز های دیجیتال است در مورد این موضوع صحبت می کنیم.

هنگامی که شما ارزهای دیجیتال را خریداری می کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را در جای ایمن نگهداری کنید؛ زیرا دیگر شخص ثالثی مانند بانک ها و موسسات مالی وجود ندارند تا از رمزارزهای شما محافظت کنند، به همین دلیل شما همیشه برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده باید به فکر ایمنی آن ها باشید؛ اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ برای این کار باید از کیف پول های الکترونیکی ارز دیجیتال استفاده کنید که اصطلاحا به آن والت Wallet گفته می شود.

توجه: نکات مهم در خصوص کیف پول های الکترونیکی 

ویژگی کیف پول های الکترونیکی

همه کیف پول های الکترونیکی دارای ویژگی های مشترکی هستند یعنی همه آن ها دارای یک کلید خصوصی، کلید عمومی، یک رابط برای شناسایی وجه موجود، سابقه انجام معاملات و همچنین امنیت شما می باشد. نام کیف پول به تنهایی نمی تواند واژه درستی برای آن باشد، زیرا رمزارزها به صورت فیزیکی در جایی ذخیره نمی شوند و مانند ارزهای فیات( پول بدون پشتوانه مانند دلار) عمل نمی کنند؛ بنابراین برای درک بهتر نام کیف پول الکترونیکی و یا دیجیتال بر آن گذاشته شده است و ارزهای رمزنگاری شده به صورت نرم افزاری و یا سخت افزاری در کیف پول دیجیتال ذخیره می شوند.

نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

 توجه: معرفی بهترین کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال   

 مراحل استفاده از کیف پول سخت افزاری

قدم اول باید کیف پول سخت افزاری را خریداری کنید که پیشنهاد ما به شما کیف پول Ledger Nano S که یک کیف پول سخت افزاری با امنیت بالا می باشد.

اکنون باید آن را با یک کابل USB به کامپیوتر خود متصل کنید و به اینترنت نیز متصل شوید و طبق دستورالعمل ها پیش بروید. اکنون باید یک گذرواژه و یا پین وارد کنید و باید توجه داشته باشید که آن را همیشه بخاطر داشته باشید زیرا اگر آن را فراموش کنید باید دوباره کیف پول خود را تنظیم کنید که این به معنی از دست دادن رمزارزهایتان می باشد؛ از عبارتی که به شما داده می شود بک آپ تهیه کنید؛ این عبارت 24 کلمه ای است که برای بازیابی کلمه عبوری که تعیین کرده اید می باشد که در صورت گم شدن و یا دزدیده شدن کیف پولتان می تواند دستگاه شما را بازیابی کند؛ برنامه های Ledger را در رایانه خود نصب کنید تا بتوانید استفاده ازکیف پود خود را شروع کنید و به آن دسترسی داشته باشید.

اکنون شما از ایمن ترین روش محافظت از رمزارزهای خود استفاده می کنید و احتمال هک شدن و نفوذ به آن وجود ندارد و تاکنون هیچ گزارشی درباره سرقت از این نوع کیف پول ها گزارش نشده است اما باز هم باید همیشه مراقب باشید و احتیاط کنید، همچنین می توانید برای امنیت بیشتر آن را گاوصندوق نگهداری کنید.

    توجه: برای خرید آنلاین بیت کوین چکار باید کرد؟

مزایا و معایب استفاده از کیف پول سخت افزاری

مزایا

 • امن ترین روش برای ذخیره ارز های دیجیتالی
 • در برابر ویروس های کامپیوتری ایمن است و مانند کیف پول های نرم افزاری مورد سرقت قرار نمی گیرد.
 • استفاده از کیف پول Ledger nani S این امکان را به شما می دهد تا بتوانید کنترل کاملی بر رمزارزهای خود داشته باشید که این یک مزیت بسیار خوبی نسبت به کیف پول های نرم افزاری می باشد.
 • به راحتی هک نمی شود و امکان نفوذ هکرها در آن بسیار پایین است.

معایب

 • برای آن که ارزهای دیجیتال خود را برداشت کنید به زمان زیادی لازم دارید.
 • گران هستند و معمولا هزینه های بالایی دارند.
 • ممکن است برخی کاربران بنا به دلایلی بخواهند از کیف پول های نرم افزاری استفاده کنند و یا استفاده از هر دو را ترجیح می دهند، زیرا کیف پول های نرم افزاری برای استفاده روزانه و کیف پول های سخت افزاری برای استفاده در طولانی مدت مناسب می باشند.
نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

مراحل استفاده از کیف پول های نرم افزاری

اکنون به بررسی مراحل استفاده کیف پول های نرم افزاری که در تلفن های همراه قابل دسترس می باشند می پردازیم:

 • مراحل استفاده از کیف پول های نرم افزاری بسیار ساده می باشند برای این کار باید یک کیف پول نرم افزاری ایمن را انتخاب کنید که برخی از آن ها رایگان و برخی دیگر را باید خریداری کنید که البته قیمت آن از کیف پول های سخت افزاری بسیار پایین تر است.
 • پس از دانلود اپلیکیشن و نصب آن، مراحل آن را گام به گام طی کنید.
 • تنها نکته ای که باید توجه کنید کلید خصوصی تان است که باید آن را در یک جای امن ذخیره کنید، زیرا اگر آن را گم کنید، همه رمزارزهایتان را از دست می دهید و دیگر نمی توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید؛ هچنین انجام تایید دو مرحله ای را نیزهنگام انجام مراحل آن فعال کنید.

توجه: آیا مزایای استفاده از کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال را میدانید؟

مزایا و معایب استفاده از کیف پول های نرم افزاری

مزایا

 • ایمن و به راحتی در دسترس است.
 • کیف پول دیجیتالی به صورت مستقیم در تلفن همراه شما اجرا می شود و می توانید به راحتی مقدار وجه مورد نظر خود را در هر زمان و مکان ارسال و یا دریافت کنید.

معایب

 • اگر تلفن همراهتان دزدیده شود خطرناک است و احتمال دارد آن شخص بتواند به کیف پول شما نفوذ کند.
 • احتمال نفوذ هکرها و هک شدن به دلیل نرم افزاری بودن آن وجود دارد و نسبت به کیف پول های سخت افزاری ایمنی کمتری دارند.
 • کیف پول های الکترونیکی علاوه بر آنکه برای ارزهای دیجیتال استفاده می شوند، برای پول های واقعی مانند ارزهای فیات نیز مورد استفاده قرار می گیرند؛ برای مثال برنامه کیف پول دیجیتالی Apple Pay یا Google Pay برای استفاده در گوشی های هوشمند و یا ساعت های هوشمند استفاده می شوند. کیف پول های الکترونیکی از لایه های امنیتی زیادی برای محافظت از اطلاعات شما استفاده می کند، برای خرید از یک فروشگاه، لوگو کیف پول دیجیتال خود را در سیستم POS در وب سایت بررسی کنید، سپس کارت خود را انتخاب کنید و عملیات پرداخت را انجام دهید.
نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی

نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی

روش های نگه داری ارزهای دیجیتال

دو روش کلی برای نگهداری و ذخیره ارزهای دیجیتال وجود دارد.

 • کیف پول خود صرافی
 •  کیف پول شخصی

اگر از صرافی های آنلاین ارز دیجیتال می خرید می توانید ارزهای دیجیتال خود را در همان صرافی نگهداری نمایید . اما اگر امنیت ارزهای دیجیتالتان برایتان مهم است می توانید آن ها را بعد از خرید به کیف پول شخصی که از ارز دیجیتال مورد نظرتان پشتیبانی می کند انتقال دهید .

نگهداری ارزهای دیجیتال در خود صرافی هزینه ای برای کاربران و سرمایه گذاران در پی ندارد اما برای انتقال ارزهای دیجیتال خود به کیف پول شخصیان باید کارمزد این عملیات را بپردازید .

چند نوع کیف پول ارز دیجیتال داریم؟

به طور کلی 2 دسته برای کیف پول ارز دیجیتال تعریف شده است:

 • کیف پول های سرد cold wallet
 • کیف پول های گرم hot wallet
 • کیف پول های سرد cold wallet

این کیف پول ها به صورت آفلاین و بدون نیاز به استفاده از اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند، این روش جز بهترین و امن ترین روش های نگه داری ارزهای دیجیتال است؛ این کیف پول ها بخصوص برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در حجم بالا بر روی ارزهای دیجیتال دارند بسیار مناسب است، کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های کاغذی در این دسته جای می گیرند.

 

کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال

کیف پول های گرم hot wallet

استفاده از این کیف پول ها به صورت آنلاین بوده به همین خاطر این نوع کیف پول ها در برابر حملات هکرها و … بسیار آسیب پذیر تر از کیف پول های سرد است. اگر قصد سرمایه گذاری در حجم کم را دارید این کیف پول ها می تواند برای شما مناسب باشد، کیف پول های تحت وب و کیف پول های موبایلی و دسکتاپی در دسته ی کیف پول های گرم قرار می گیرند .

از کیف پول های سرد استفاده کنیم یا گرم ؟

این سوال در ذهن کاربران و سرمایه گذاران به ویژه افراد مبتدی همیشه وجود دارد که کیف پول های سرد بهتر است یا کیف پول های گرم ؟
در پاسخ به این سوال باید گفت با توجه به ویژگی های هر یک که در متن بالا ارائه دادیم می توانید تصمیم بگیرید که بر اساس نیاز خود از کدام یک بهتر است استفاده کنید . 
اگر قصد سرمایه گذاری هایی با حجم بالا و یا برای مدت زمان طولانی دارید و امنیت برایتان مهم است از کیف پول های سرد استفاده کنید ولی اگر قصد سرمایه گذاری کوچک برای مدت زمان کوتاهی را دارید می توانید از کیف پول های گرم هم نیز استفاده کنید .

آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول ارز دیجیتال امن است؟

کیف پول های ارز دیجیتال چون مستقیما با دارایی و سرمایه کاربران و سرمایه گذاران در ارتباط است امنیت آن برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
به طور کلی فرقی ندارد از چه کیف پولی استفاده می کنید در هر صورت باید بشدت مراقب کلید خصوصی خود باشید تا به دست افراد دیگر نیفتد ؛ زیرا اگر چنین اتفاقی خواسته و یا نا خواسته رخ دهد فرد به تمام ارزهای دیجتال شما دسترسی پیدا خواهد کرد .
برای جلوگیری از خطرات احتمالی در خصوص کیف پول ارز دیجیتال چه اقداماتی انجام دهیم ؟
نکاتی که در ادامه این مقاله برای شما شرح می دهیم می توانید شما را در حفظ امنیت هر چه بیش تر کیف پول ارز دیجیتال یاری دهد:

تهیه ی نسخه ی پشتیبان

حتما یک نسخه ی پشتیبان از کیف پول دیجیتال خود تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سرمایه و دارایی خود را حفظ نمایید .
از آخرین نسخه ی کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید؛ همیشه سعی کنید از آخرین نسخه ی کیف پول ارز دیجیتال خود استفاده کنید زیرا آخرین نسخه ا زیک پول دیجیتال معمولا از سطح امنیتی بالاتری برخورد است .

استفاده از احراز هویت چند عاملی

منظور از احراز هویت چند عاملی این است که کاربر برای دسترسی به کیف پول دیجیتالی خود باید کدی که به ایمیل یا تلفن همراهتان ارسال می شود را تایید نمایید .

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

 • کیف پول های کاغذی
 • کیف پول های موبایلی
 • کیف پول های آنلاین و تحت وب
 • کیف پول های دسکتاپی
 • کیف پول های سخت افزاری

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی کیف پول های الکترونیکی ارز دیجیتال و نحوه کار کردن با این کیف پول ها و مزایا و معایب آن پرداخته ایم اگر سوالی در خصوص نحوه کارکردن با کیف پول های الکترونیکی دارید می توانید در بخش دیدگاه ها وارد کنید تا در زمان مناسب توسط کارشناسان پاسخ دهی انجام شود.

استفاده کردن و یا نکردن از کیف پول های دیجیتالی کاملا به انتخاب خود شما بستگی دارد اما توصیه ی ما به افرادی که حجم زیادی از یک رمزارز را خریداری کرده اند و یا قصد دارند ارزهای دیجیتال خریداری شده ی خود را برای طولانی مدت نگهداری کنند، استفاده از کیف پول های دیجیتالی معتبر و امن است. کیف پول هایی چون Ledger، Trezor، Coinomi و… می توانند گزینه ی بسیار امن و معتبری باشند.

4 دیدگاه

 • سوال من در مورد نحوه استفاده از کیف پول الکترونیکی این بود که چطور ارز دیجیتال رو واریز کنیم؟

 • کدوم کیف پول الکترونیکی برای ذخیره رمز ارز مناسب؟ امنیت کدوم کیف پول زیاده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *