آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟


  آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟ آیا معامله ارز های دیجیتال در ایران قوانین خاصی را دارد؟ بسیاری از افراد با شنیدن خبرهایی در خصوص سودده بودن سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین، تمایل پیدا می کنند هر چه سریع تر بخشی از سرمایه ی خود را به سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال اختصاص دهند، اما ممکن است سوال هایی چون قانونی بودن و یا نبودن خرید و فروش بیت کوین در ایران و یا دیگر سوالات باعث شود که فرد، برای سرمایه گذاری دچار شک و تردید شود، به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره ی مسائلی که پیرامون خرید و فروش بیت کوین در ایران هستند، صحبت کنیم تا شما عزیزان بتوانید به راحتی به خرید و فروش بپردازید و سود کسب کنید.

خرید و فروش بیت کوین در ایران

از آن جایی که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال موجود در بازار تقریبا پدیده ای نو ظهور به شمار می آیند، این ابهام در ذهن افراد وجود دارد که با توجه به شرایط و تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران منع قانونی دارد یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم که هنوز قانون خاصی در این مورد در کشور وجود ندارد اما برای جلوگیری از بروز خطر و یا ضرر بهتر است خرید و فروش آن را در بستری امن مانند صرافی های آنلاین ایرانی انجام دهید، یوریپتو یکی از وب سایت های معتبر داخلی است که شما با ثبت نام در آن می توانید به راحتی با بهترین قیمت ممکن بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار را معامله کنید.

با وجود این که افراد زیادی به بیت کوین علاقه دارند و به سمت آن می روند، هنوز قانون مشخصی درباره ی معاملات آن در کشور وجود ندارد.

در بهمن ماه سال 1397 پیش نویس سیاست نامه بانک مرکزی در خصوص ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی منتشر شد که هنوز هم به تصویب نرسیده است، اما بر اساس این پیش نویس، ارزهای دیجیتال باید فقط در صرافی ها به خرید و فروش برسند و همین طور تاکید شده است که هیچ مسئولیتی را در خصوص ثبات قیمت رمز ارزها و یا تایید اصالت آن ها و … نمی پذیرد و خود افراد باید ریسک خرید و فروش آن ها را بر عهده بگیرند.

توجه: راهنمای خرید بیت کوین در ایران

خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع نیست!

خرید و فروش بیت کوین در ایران در حال حاضر ممنوع نیست و فقط هنوز قانون گذاری خاصی در مورد آن ها صورت نگرفته است و افرادی که تمایل دارند می توانند در این حوزه فعالیت کنند اما مسئولیت بروز هر خطری با خود آن هاست.

افراد برای ورود به این عرصه باید با احتیاط کامل رفتار کنند و از تصمیم های عجولانه خودداری کنند. و همین طور افراد مبتدی به علت عدم شناخت کافی و نداشتن تجربه ی زیاد، بهتر است که سرمایه گذای خود را با سرمایه ی جزئی و اندک شروع کنند.

این بازار مالی هم مانند بسیاری دیگر از بازارها از ریسک و خطر مصون نیست و شما باید بهترین و امن ترین بستر ممکن که همان صرافی های آنلاین معتبر هستند را برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال انتخاب کنید.

بسترهایی مانند تلگرام و… می توانند خطرات زیادی را برای شما به همراه داشته باشند زیرا در هر معامله، هدف اصلی افراد این است که نقل و انتقال صورت بگیرد؛ یعنی فرد باید در قبال پولی که پرداخت می کند، ارز دیجیتالی را تحویل بگیرد؛ به همین دلیل انجام معاملات در بستر تلگرام و … می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد چون ممکن است شما پول را به حساب شخص به اصطلاح فروشنده واریز کنید، اما در ازای آن هیچ بیت کوینی را به شما ندهد.

اغلب این افراد هم در تلگرام قیمت های بسیار پایین تر از قیمت واقعی یک ارز در بازار را عنوان می کنند تا بتوانند افراد را فریب دهند، به همین خاطراست که در بسیاری از مطالب می بینیم که توصیه شده است از انجام معامله با افرادی که نمی شناسید و یا به آن ها اعتماد ندارید، باید جدا خودداری کنید.

برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی بهتر است از سایت ها و صرافی هایی بیت کوین بخرید که مدتی است از فعالیت آن ها می گذرد و از امنیت و اعتبار کافی برخوردارند.

 

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

در چه صورت خرید و فروش بیت کوین در ایران غیر قانونی است؟

درست است که گفتیم تا کنون قانون خاصی برای خرید و فروش بیت کوین وضع نشده است و خود فرد مسئول فعالیت های خود در این عرصه است ؛ جرم نبودن استفاده از بیت کوین و نگهداری از آن تنها در صورتی است که بیت کوین ابزار جرم دیگری نشود و یا قانون دیگری را نقض نکند و اگر چنین اتفاقی رخ بدهد نهادهایی چون نیرو انتظامی در مقابل کلاهبرداری حوزه فناوری مسئولیت و اختیار دارند؛ مثلا پولشویی جرم محسوب می شود و اگر فرد با استفاده از بیت کوین اقدام به پولشویی کند، مشمول مجازات خواهد شد.

به طور کلی اگر با استفاده بیت کوین فرد مرتکب جرم دیگری شود نهادهای مربوطه می توانند با او برخورد کنند، اما خرید و فروش بیت کوین به خودی خود جرم محسوب نمی شود.

شما می توانید با خیال راحت به خرید و فروش بیت کوین بپردازید به شرطی که با انجام این کار هیچ آسیبی را به نظام مالی کشو وارد نکنید.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال محبوب و مشهور بازار است که از طریق فرآیند استخراج تولید و عرضه می شود و این روزها با توجه به سودآور بودن انجام این کار افراد زیادی تمایل دارند که به استخراج این ارز بپردازند.

البته به غیر از بیت کوین ارزهای دیجیتالی دیگری هم هستند که از این طریق تولید می شوند، اما به علت این که این رمز ارز، اولین ارز دیجیتالی بود که وارد این عرصه شد، توجه بیش تر کاربران و سرمایه گذاران به سمت آن جلب شد.

البته که این موضوع به این معنا نیست که استخراج دیگر ارزهای دیجیتال به صرفه نباشد و یا کسی به استخراج آن ها مشغول نباشد، هر ارز دیجیتالی طرفداران و سرمایه گذاران خاص خودش را دارد.

نکته ای که باید بدانید، این است که استخراج بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است اما برای انجام دادن اصولی آن باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت فرد مجوزهای لازم را دریافت کند و اگر فردی بدون داشتن این مجوز بخواهد این کار را انجام دهد فعالیت او غیر مجاز است.

هم چنین مدتی پیش دستگاه های استخراج که وارداتی هستند به صورت قاچاق وارد کشور می شدند و به همین خاطر قانون حق ضبط و توقیف این دستگاه ها را داشت اما اکنون برای ترخیص این دستگاه ها باید مجوزهای مربوطه را ارائه دهید.

وضعیت امنیت بیت کوین در ایران

بیت کوین به علت رمزنگاری های بسیار عمیق و گسترده ای که دارد باعث شده تا جعل شدن آن به صفر درصد برسد و از امنیت بسیار بالایی برخوردار باشد؛ ویژگی های بیت کوین باعث می شوند تا هیچ کس نتواند پولهایش را بیش تر از یکبار خرج کند.

اما با وجود تمامی این موارد، امنیت بیت کوین را تا حدودی خود دارنده ی آن تامین کند و ممکن است دارایی ها فرد در معرض سرقت و هک و… قرار بگیرند؛ این که شما چه صرافی را برای خرید  فروش بیت کوین انتخاب کنید و یا این که بعد از خرید آن، چگونه از آن نگهداری کنید می تواند به صورت مستقیم بر روی امنیت آن تاثیر بگذارد.

نکته ی دیگری که باید بدانید این است که اگر شما به هر دلیلی سرمایه ی خود را از دست بدهید، معمولا هیچ راه برگشتی برای ان وجود ندارد.

توجه: معرفی بهترین سایت خرید بیت کوین

برای افزایش امنیت بیت کوین در ایران چه کاری انجام دهیم؟

اگر ساکن کشور ایران هستید و قصد خرید و فروش بیت کوین را دارید، با درنظر گرفتن برخی موارد می توانید ریسک ها و خطراتی که در این مسیر وجود دارد را به مقدار زیادی کاهش دهید.

به عنوان اولین گام باید یک صرافی معتبر آنلاین را برای خرید و فروش بیت کوین انتخاب کنید، همان طور که می دانید صرافی های آنلاین از لحاظ جغرافیایی به دو دسته ی صرافی های ایرانی و صرافی های خارجی تقسیم بندی می شوند که مسلما صرافی های داخلی می توانند بهترین گزینه ی ممکن برای شما باشند.

صرافی های خارجی هم به علت تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد از ارائه ی خدمات به کاربران مقیم ایران، جلوگیری به عمل می آورند. البته که بسیاری از افراد با استفاده از نرم افزارهایی چون و ی پی ان ها در این و بسایت ها فعالیت می کنند که ما انجام این کار را توصیه نمی کنیم زیرا اگر صرافی به هر نحوی متوجه موقعیت مکانی شما شود، امکان این که دارایی و سرمایه ی شما بلوکه شود بالاست.

یکی دیگر از مواردی که می تواند امنیت بیت کوین های شما را افزایش دهد، این است که از یک کیف پول دیجیتالی معتبر و امن و هم چنین سازگار با بیت کوین استفاده کنید.

نکته ای هم که در این خصوص وجود دارد این است که برخی از افراد تصور می کنند صرفا استفاده از یک کیف پول دیجیتالی می تواند تمام امنیت لازم را برای بیت کوین و یا سایر دارایی هایشان فراهم کند؛ اما این خود شما هستید که بخش عمده ی امنیت دارایی خود در کیف پول را تامین می کنید، شما باید در حفط کیف پول خود و رمز عبور آن کوشا باشید و از در اخیتار گذاشتن کلید خصوصی خود با دیگر افراد اجتناب کنید، زیرا از دست دادن کلید خصوصی دقیقا به منزله ی از دست دادن کل دارایی و سرمایه ی شماست.

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران، در حال حاضر به صرفه است؟

قیمت بیت کوین در ایران و هیچ کجای جهان ثابت نیست و لحظه به لحظه در حال تغییر و نوسان است و این نوسانات گاهی ممکن است باعث افزایش قیمت بیت کوین شوند و گاهی دیگر باعث کاهش قیمت آن، از این رو ممکن است در یک زمان خرید بیت کوین به صرفه باشد و در لحظه ای دیگر فرد با خرید آن متحمل ضرر شود.

تا کنون افراد زیادی با خرید و فروش بیت کوین توانسته اند سود خوبی به دست بیاورند و در عین حال بسیاری دیگر از افراد هم با خرید و فروش این رمز ارز در زمان نامناسب، نه تنها سودی کسب نکرده اند؛ بلکه مبلغی را هم از دست داده اند.

اما مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که، نه با بیت کوین و نه با هیچ ارز دیجیتال دیگری نمی توانید یک شبه ثروتمند شوید و نباید هیچ وقت گول چنین وعده هایی را بخورید؛ اگر شما بتوانید قبل از شروع سرمایه گذاری، یک برنامه ریزی دقیق از آن چه که می خواهید انجام دهید داشته باشید و همین طور تمام نکته های امنیتی را هم رعایت کنید، می توانید یک سرمایه گذاری موفق و با بازدهی خوب را تجربه کنید.

شما می توانید با هر میزان سرمایه ای که دارید به خرید و فروش بیت کوین بپردازید، مسلما میزان سود و زیان شما هم بستگی به سرمایه ای که در این عرصه به کار گرفته اید دارد.

توجه:  راهنمای خرید بیت کوین بدون احراز هویت

نتیجه گیری

همان طور که شما همراهان همیشگی وب سایت یوریپتو مطالعه کردید، خرید و فروش بیت کوین در ایران و یا حتی استخراج آن، غیر قانونی نیست و شما با رعایت کردن موارد امنیتی و اخذ مجوزهای مربوطه، می توانید با خیال آسوده به خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار بپردازید.

این که شما چه مسیری را برای خرید و فروش انتخاب کنید و این که از بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار برای چه هدفی استفاده کنید، می تواند در روند سرمایه گذاری شما تاثیر مستقیم بگذارد.

اگر دانش کافی در حوزه کریپتوکارنسی ندارید، می توانید با صرف مدت زمانی کوتاه و مطالعه ی مطالبی که در این وب سایت منتشر می شود، ابتدا اطلاعات خود را تکمیل کنید و سپس به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شوید.

اگر هر گونه سوالی در این خصوص دارید، کارشناسان یوریپتو آماده ی پاسخ گویی به شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه

  • افراد برای ورود به این عرصه باید با احتیاط کامل رفتار کنند و از تصمیم های عجولانه خودداری کنند. و همین طور افراد مبتدی به علت عدم شناخت کافی و نداشتن تجربه ی زیاد، بهتر است که سرمایه گذای خود را با سرمایه ی جزئی و اندک شروع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *