تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی

تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی


همان طور که می دانید یوریپتو در حوزه ی کریپتوکارنسی فعالیت می کند و مسلما مطالبی که در این وبسایت منتشر می شوند مرتبط به همین موضوع، یعنی بازار ارزهای دیجیتال است، اما نکته ای که در خصوص تریدنگ پلن یا پلن معاملاتی وجود دارد، این است که صرفا مخصوص بازار ارزهای دیجیتال نیست؛ بلکه می تواند در خصوص هر بازاری مالی صدق کند.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از تریدینگ پلن ارائه دهیم، میتوان گفت یک مدرک کامل است که به صورت دقیق انگیزها، شخصیت، اهداف و نحوه عملکرد یک معامله گر را در بازارهای مالی مختلف تعریف می کند، در واقع پلن معاملاتی به صورت دقیق به جزئیات شما می پردازد، به همین دلیل بسیار شخصی است و مسلما تریدینگ پلن هر فرد با فرد دیگر کاملا متفاوت است.

داشتن یک پلن معاملاتی می تواند بسیار مفید باشد و شما را در کسب موقیت کمک کند البته به شرطی که  از آن پیروی کنید، بسیاری از افراد این سوال در ذهنشان وجود دارد که محتوای آن باید چه چیزی باشد و اطلاعات دقیقی در خصوص آن ندارد به همین خاطر آن را چندان جدی نمیگیرند، به همین خاطر در این مقاله می خواهیم به این موضوع به طور مفصل و جامع بپردازیم.

چرا باید تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی داشته باشیم؟

اگر می خواهید به عنوان یک معامله گر حرفه ای در بازار ارزهای دیجیتال و یا هر بازار مالی دیگری فعالیت کنید نیاز به یک برنامه ی معاملاتی دقیق دارید. زیرا این ابزار به شما کمک خواهد کرد که تصمیم های بهتر و منطقی تری را بگیرید، با این کار شما تمام حد و حدود ها و برنامه های خود را تعیین کرده اید، برخی از مزایای داشتن برنامه ی معاملاتی عبارتند از:

  • ترید ها آسان تر انجام می شوند.

به دلیل این که شما از قبل همه چیز را تعیین کرده اید، به راحتی می توانید در مسیر رسیدن به اهدافتان گام بردارید.

  • معاملات شما منظم می شوند.

وقتی شما از قبل یک برنامه ریزی از آن چه که می خواهید انجام دهید داشته باشید، می توانید در طول مسیر با مراجعه به آن بررسی کنید که آیا طبق روال پیش می روید یا خیر؟

  • رسیدن به هدف را آسان تر می کند.

از آن جایی که شما از قبل میزان سود و ضررمشخصی را برای خود تعیین کرده اید، احتمال این که در طول معامله گرفتار عواطف و هیجانات شوید بسیار کاهش پیدا می کند.

  • جلوگیری از مرتکب شدن مجدد اشتباه.

وقتی شما تمام معاملات خود را با جزئیات ثبت کنید، می توانید از آن ها درس بگیرید و با یک استراتژی دوبار شکست نخورید.

مهم ترین چیزی در این خصوص وجود دارد، این است که شما می توانید ریسک هایی که در این مسیر وجود دارند را با یک برنامه ریزی دقیق، تبدیل به یک فرصت برای کسب سود بیش تر بکنید. ماهیت اصلی بازارهای مالی همین نوسان قیمت هاست که گاهی روند صعودی دارند و گاهی هم روند نزولی و تریدرها از همین تغییرات قیمت هاست که سود کسب می کنند.

توجه: سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

محتوای تریدینگ پلن

قبل از هر چیز باید به یکسری از سوال های کلی که در ادامه به شما خواهیم گفت پاسخ دهید تا در ابتدا یکسری مسائل کلی برای شما شفاف سازی شود؛ پرسش هایی از قبیل:

چرا قصد دارم تریدر شوم؟

هدف های اصلی من از انجام معامله چیست؟

چرا این اهداف اهمیت دارند؟

در این خصوص چه توامندی هایی دارم؟

و…

این موضوع را در نظر داشته باشید که در هنگام نوشتن تریدینگ پلن  نهایت صداقت را رعایت کنید و هیچ وقت به خودتان دروغ نگویید زیرا هیچ شخص دیگری به جز شما آن را مطالعه نخواهد کرد و تنها شخصی که می خواهد دائما آن را مطالعه کند و بر اساس آن پیش برود دقیقا خود شما هستید.

البته که سوال هایی که ما در پاراگراف بالا عنوان کردیم، سوالاتی بسیار کلی هستند و همان طور که گفتیم تریدینگ پلن کاملا شخصی است و شما می توانید آن را کامل تر کنید.

توجه: آشنایی با ارز های دیجیتال 

تریدینگ پلن یا پن معاملاتی

تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی

نقاظ ضعف و قوت

همه ی افراد دارای نقاط ضعف و قوتی هستند که قطعا هر شخص خودش بهتر از دیگران می تواند آن ها را تشخیص دهد، به همین خاطر برای این که بتوانید سرمایه گذاری موفق تری را تجربه کنید، لازم است که یک لیست کامل از نقاط قوت و ضعف خود تهیه کنید و سعی کنید نقاط قوت خود را ارتقا دهید و همین طور نقاط ضعف خود را به حداقل برسانید.

هدف های اصلی

در ابتدا قرار شد که شما به صورت کلی درباره ی اهداف خود صحبت کنید، اما در اینجا باید به صورت جزئی تر و دقیق تر درباره ی اهداف خود صحبت کنید این اهداف را به صورت کلی می توان به دو دسته ی مالی و غیر مالی تقسیم بندی کرد. این که شما از انجام این کار انتظار چه میزان سود دارید در دسته ی اهداف مالی قرار می گیرد.

شما در این بخش باید میزان سرمایه ای که می خواهید در این عرصه بکار بگیرید را هم در نظر بگیرید، به این مساله توجه کنید که بر اساس روش تریدی که انجام می دهید باید اهداف شما زمان بندی بشوند، مسلما هدف های مالی یک فردی که به صورت روزانه ترید می کند با فردی که ترید بلند مدت می کند، بسیار متفاوت است.

نوع دوم اهداف، هدف های غیر مالی هستند که می توانند شما را در مسیر سرمایه گذاری و کسب موفقیت بیشتر یاری کنند، به عنوان مثال می توانید برنامه ریزی کنید که یک کتاب در رابطه با بازار مالی که در آن می خواهید فعالیت کنید، را مطالعه کنید؛ اگر قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را دارید می توانید در یوریپتو، یعنی همین وبسایت به مقالاتی که در خصوص معرفی کتاب های مرتبط با ترید ارز دیجیتال است، مراجعه کنید.

به طور کلی شما در این بخش باید بر اساس نوع ترید خود موارد زیر را تعیین کنید:

  • سود خالص سالیانه
  • سود روزانه
  • سود ماهیانه
  • سود هفتگی
  • اهداف شخصی

انتخاب بازار معاملاتی

شما باید به طور دقیق مشخص کنید که می خواهید در چه بازار و یا چه بازارهایی فعالیت کنید. برای این که شما چه بازاری را برای معامله کردن انتخاب کنید باید یکسری ویژگی ها و مسائل را در نظر بگیرید، مسلما ریسک بازارهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و قبل از هر چیز باید میزان ریسک پذیری خود را در نظر بگیرید، به عنوان مثال بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آن ها از ریسک بسیار بالایی برخوردار است که علت آن هم این است که قیمت ارزهای دیجیتال ثابت نیست و لحظه به لحظه در حال تغییر و نوسان است.

به عنوان مثال اگر بازار ارزهای دیجیتال را برای فعالیت انتخاب کرده اید، در این بخش باید مشخص کنید که قصد خرید فروش کدام ارز و یا ارزهای دیجیتال را دارید و یا این که کدام جفت ارزها را معامله خواهید کرد.

نکته ی دیگری که وجود دارد، این است که شما می توانید به طور همزمان در چند بازار معاملاتی مختلف فعالیت کنید. این روزها به ویژه در کشور ایران افراد زیادی هستند که به طور همزمان هم در بازار سهام مشغول فعالیت هستند و هم در بازار ارزهای دیجیتال، اگر شما بتوانید با برنامه ریزی پیش بروید هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

توجه: قوانین خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران را میدانید؟

انتخاب ساعت تریدینگ

مسلما هیچ فردی تمایل ندارد دائما پای چارت باشد، البته که تقریبا بجز بازار سهام بقیه ی بازارهای مالی به صورت 24 ساعته فعال هستند، اما درست شما باید مانند سایر مشاغل برای خودتان یک ساعت کاری دقیق تعیین کنید و هم چنین عنوان کنید که چرا این ساعت ها را برای معامله انتخاب کرده اید.

البته برای این که بتوانید ساعت دقیق و مناسبی را برای خود تعیین کنید، باید بازار مربوطه را مورد تحلیل و بررسی قرار بدهید.

استراتژی معامله

شما باید این بخش را به صورت خیلی جزئی و دقیق تکمیل کنید و نکته ای که باید بدانید این است که شما در ساعت تریدینگ خود فقط و فقط باید اجرا کننده ی چیزی باشید که از قبل در تریدینگ پلن خود نوشته اید؛ یک تریدر حرفه ای و موفق فقط در زمان نوشتن و یا بروز کردن تریدینگ پلن فکر می کند و در هنگام معامله فقط و فقط به کاری که از قبل برنامه ریزی کرده است عمل می کند.

توجه: آشنایی با تریدینگ ارز دیجیتال 

مدیریت ریسک

این بخش ارتباط زیادی با بخش اهداف دارد. وقتی شما با انجام معامله به سودی که در هدف تعیین کرده بودید، رسیدید دیگر نباید به معامله کردن بپردازید. بسیاری از افراد وقتی صحبت از ریسک می شود، فقط و فقط ضرر و زیان معامله را ریسک می دانند، البته که ضرر مالی هم ریسک محسوب می شود، اما مساله ای که وجود دارد، این است که انجام معامله و بودن در معامله به خودی خود ریسک محسوب می شود.

همان طور که در بخش اهداف تعیین کردید که چه میزان سودی را می خواهید داشته باشید، باید تعیین کنید که تا چه میزان می توانید ضرر را بپذیرید. وقتی می خواهید در هر بازاری، به عنوان مثال بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید باید بهتر است با مقدار سرمایه ای این کار را شروع کنید که توان از دست دادن آن را هم داشته باشید.

هم چنین باید برای خود یک سقف تعداد معامله تعیین کنید که این مساله هم با توجه به روش معاملاتی شما که روزانه است و یا… معین شود.

ارزیابی دانش فنی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه ویژه ای شود این است که شما باید از تمام اخبار و اطلاعاتی که پیرامون بازر مالی شما وجود دارد با خبر باشید و هم چنین بتوانید آن ها را دائما بروز کنید.

البته که پلن معاملاتی یا تریدینگ پلن شما هم باید دائما بروز شود و این طور نیست که شما یکبار آن را تهیه کنید و دیگر نیازی به بروزسانی آن نباشد.

اگر بازار ارزهای دیجیتال را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید، می توانید با عضویت در این وبسایت ( یوریپتو ) از تمامی اطلاعات و جزئیات پیرامون ارزهای دیجیتال با خبر بشوید و همین طور از همین جا ارز دیجیتال دلخواه خودتان را بخرید و یا بفروشید.

تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی

تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی

ثبت کردن معاملات

در این بخش باید تمام جزئیات معاملات خود را ثبت کنید، در واقع نکته اصلی همین جاست که هر چه شما پلن معاملاتی خود را جزئی تر و دقیق تر کنید، می تواند در پیشرفت و کسب موفقیت شما تاثیر گذار باشد.

شما برای کسب موفقیت بیش تر بهتر است دقیق یاداشت کنید که چه زمانی سود کرده اید و یا متحمل ضرر شده اید و این که چه ویژگی هایی باعث شده که شما در آن معامله موفق شوید و یا شکست بخورید. می توانید از این استراتژی ها درس بگیرید.

شما با بررسی دلایل شکست ها و پیروزی های خود می توانید در این عرصه تجربه کسب کنید، به ویژه بازار ارزهای دیجیتال که پدیده ای نو ظهور به شمار می آید، داشتن تجربه می تواند باعث شود شما کم تری ضرر کنید.

توجه: معرفی ده کتاب برتر برای سرمایه گذاری موفق تر در ارزهای دیجیتال

جمع بندی

برای کسب موفقیت در بازارهای مالی، داشتن آمادگی ذهنی و روحی بسیار مهم است؛ شاید شما هم گاها با این مساله رو به رو شده اید که برخی از افراد ربات های معامله گر را برای انجام معاملات خود انتخاب می کنند زیرا آن ها تصور می کنند که این ربات ها میتوانند بهتر از افراد این کار را انجام دهند، یکی از دلایل این کار هم این است که ربات ها هیچ احساس و یا هیجانی ندارند که بتواند در معامله دخالت کنند. در واقع آن ها در طول انجام معامله هیچ تغییر رفتاری نمیدهند؛ فقط و فقط بر اساس برنامه ای که از پیش برای ان ها تعریف و تعیین شده است پیش میروند تا به هدف اصلی برسند.

اما بخاطر داشته باشید، اگر بتوانید جلوی هیجانات خود را بگیرید، هیچ چیز نمی تواند جایگزین عقل و خرد انسان بشود.به همین خطر اگر شما قصد شروع معامله در بازار ارزهای دیجیتال و یا هر بازار مالی دیگری را دارید سعی کنید از قبل یک تریدینگ پلن یا پلن معاملاتی دقیق برای خود داشته باشید و بر اساس آن پیش بروید؛ هم چنین هیچ وقت نگذارید که احساسات و هیجانات شما بر روی تصمیم گیری که در این حوزه میگیرید اثر بگذارد تا بتوانید سرمایه گذاری موفق تری را تجربه کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *