رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟


رمز ارز چیست؟ رمز ارز با نام لاتین cryptocurrency واژه ی تقریبا جدیدی است که برای اغلب مردم ناآشنا است. رمز ارزها یک پول دیجیتالی غیر متمرکز هستند؛ در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های مهم رمز ارز ها و عملکرد آن ها و هم چنین جایگاهی که ارزهای دیجیتال این روزها در کشور ایران دارند و … آشنا سازیم. پس اگر به این مبحث علاقه مند هستید و یا قصد ورود به این بازار را دارید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

صرافی آنلاین ارز دیجیتال را میشناسید؟

ویژگی های اصلی رمز ارزها چیست؟

در این قسمت به بررسی 7 ویژگی اصلی رمز ارزها می پردازیم:

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

 • غیر متمرکز بودن رمز ارزها

به شبکه هایی که سرور مرکزی نداشته باشند شبکه های غیر متمرکز می گویند؛ رمز ارزها نیز سرور مرکزی ندارند به همین خاطر غیر متمرکز هستند.

 • انجام معاملات به صورت ناشناس

برای انجام معاملات با رمز ارزها لازم نیست حتما از اطلاعات شخصی خود استفاده کنید و می توانید از نام مستعار استفاده کنید. این ویژگی برای افرادی که تمایل ندارند اطلاعات شخصیشان به هر دلیلی فاش شود بسیار مناسب است.

 • جهانی بودن رمز ارزها

همان طور که می دانید هر کشور ارز فیات مخصوص خود را دارد؛ اما شما با استفاده از رمز ارزها می توانید به راحتی در سراسر جهان از آن بدون محدودیتی استفاده کنید.

 • غیر فیزیکی بودن رمز ارزها

انتقال رمز ارزها و انجام هر گونه عملیات در خصوص رمز ارزها به صورت غیر فیزیکی و غیر حضوری صورت می گیرد.

 • معاملات بدون واسطه با رمز ارزها

در دنیای رمز ارزها هیچ شخص ثالثی وجود ندارد و کاربران به صورت همتا به همتا با یک دیگر در ارتباط اند.

 • معاملات بدون نظارت با رمز ارزها

همان طور که در مورد شماره ی 5 گفتیم هیچ شخص ثالثی در روند معاملات وجود ندارد پس تمامی اطلاعات معامله در اختیار خود کاربران است و هیچ نهاد و یا سازمانی در آن دخالیت و نظارت ندارد.

 • اطلاعات رمز نگاری شده در رمز ارزها

در دنیای رمز ارزها هر کاربر دارای کد ویژه و منحصر به فردی است که باعث می شود شخص دیگری نتواند به اطلاعاتش دسترسی داشته باشد؛ این سیستم رمز نگاری شده باعث می شود تا اطلاعات تا درصد بسیاری بالایی ضد هک بشوند که این امر حاکی از امنیت بالای رمز ارزها است.

انواع رمز ارز های معروف در جهان

در ادامه شما را با 10 تا مشهور ترین رمز ارز های موجود در جهان آشنا خواهیم کرد:

 • رمز ارز بیت کوین با نشان اختصاری BTC
 • رمز ارز اتریوم با نشان اختصاری ETH
 • رمز ارز تتر با نشان اختصاری USDT
 • رمز ارز ریپل با نشان اختصاری XRP
 • رمز ارز بیت کوین کش با نشان اختصاری BCH
 • رمز ارز لایت کوین با نشان اختصاری LTC
 • رمز ارز دش با نشان اختصاری Dash
 • رمز ارز بایننس کوین با نشان اختصاری BNB
 • رمز ارز مونرو با نشان اختصاری XMR
 • رمز ارز ترون با نشان اختصاری TRX

دنیای رمز ارز ها دنیایی وسیعی است و رمز ارزهای متفاوتی در سراسر جهان در صرافی های مختلف با نرخ قیمت های متفاوت مورد معامله قرار می گیرند که ما در این جا تنها 10 تا معروف ترین رمز ارزها را با نشان اختصاریشان معرفی کردیم.
قیمت هر یک از رمز ارز های فوق به صورت لحظه ای در حال تغییر است و هر یک دارای رتبه ی بازار متفاوتی هستند که در تصویر زیر بر اساس آمار و ارقامی که وب سایت Coinmarketcap در این لحظه(20 ام شهریور ماه سال 1400) در اخیتار ما قرار داده است، مشاهده می کنید.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

چگونه می توان رمز ارز خرید و فروش کرد؟

برای انجام فرآیند خرید و فروش در خصوص رمز ارز ها باید در ابتدا در یک صرافی آنلاین معتبر عضو شوید و پس از انجام احراز هویت می توانید با ارز فیات( پول بدون پشتوانه) و یا سایر رمز ارزها به خرید و فروش و سرمایه گذاری بپردازید.

معرفی بهترین صرافی های رمز ارزها

در این جا 5 تا بهترین و مشهور ترین صرافی های المللی را به شما معرفی می کینم:

 • صرافی بایننس Binance
 • صرافی کوین بیس CoinBase
 • صرافی بیت فینکس Bitfiniex
 • صرافی کوین ماما Coinmama
 • صرافی بیترکس Bittrex

5 صرافی فوق صرافی های بین المللی هستند که هر یک لیست متفاوتی از رمز ارزها را ارائه می دهند اما کاربران و سرمایه گذارانی که مقیم کشور ایران هستند به علت تحریم ها قادر نخواهند بود در این صرافی ها فعالیت کنند حتی اگر بتوانند در آن ها عضو شوند خطر بلوکه شدن دارایی و سرمایه آن ها وجود دراد به همین خاطر توصیه می کینم از این ریسک بپرهیزید و سعی کنید در صرافی های آنلاین معتبری که در داخل کشور برایتان طراحی شده است استفاده کنید.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟ 

استخراج رمز ارز ها

نام دیگر این عمل ماینینگ(Mining) است که در طی آن فرد استخراج کننده یا همان ماینر(Miner) از طریق تایید تراکنش ها با استفاده از حل مسائل کامپیوتری به عنوان پاداش رمز ارز دریافت می کند.
ارز دیجیتال بیت کوین نیز یکی از همین رمز ارزها است که با استفاده از استخراج تولید می شود.

استخراج رمز ارز ها به چند صورت انجام می شود؟

دو روش کلی برای استخراج رمز ارزها وجود دارد:

 • استخراج نرم افزاری رمز ارز ها
 • استخراج سخت افزاری رمز ارزها

در روش اول یعنی استخراج نرم افزاری نیاز به استفاده از دستگاه های خاص و ویژه ای نیست و افراد می توانند با استفاده از رایانه های شخصیشان این عمل را انجام دهند و هر کس نسبت به میزان داراییش از این کار سود می برد و ربطی به قدرت دستگاه استخراج کننده ندارد.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

در روش دوم که استخراج به صورت سخت افزاری است کاربر نیاز به دستگاه های خاصی دارد که با بررسی ویژگی هر یک از آن ها می تواند یکی از آن ها را تهیه کند؛ هرچه قدرت دستگاه بیش تر باشد شانس استخراج افراد نیز بیشتر خواهد بود. این روش نسبت به روش قبلی کاربرد بیشتری دارد و بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد؛ در هر دو روش ماینر ها به عنوان پاداش کاری که در شبکه انجام می دهند رمز ارز دریافت خواهند کرد.

میزان سود خرید و فروش رمزارزها

شما با خرید ارزهای دیجیتال ممکن است هم سود کسب کنید و هم این امکان وجود دارد که متحمل ضرر شوید، این مساله به این بستگی دارد که شما چه زمانی چه رمزارزی را خریداری کنید و چه زمانی آن را به فروش برسانید. در حال حاضر کاربران زیادی در سراسر جهان هستند که بر روی ارزهای دیجیتال مشهور و محبوبی چون بیت کوین،اتریوم و ریپل سرمایه گذاری کرده اند و تاکنون هم سود خوبی به دست آورده اند اما لزوما یک تریدر در تمام مسیر سود کسب نخواهد کرد بلکه قطعا با شکست هایی هم رو به رو خواهد شد زیرا قیمت رمزارزها ثابت نیست، گاهی ممکن است روند صعودی را پیش بگیرند و گاهی هم ممکن است سیر نزولی داشته باشند.

در هر صورت این روزها کاربران زیادی با معامله ی رمزارزها کسب درآمد می کنند، شما هم برای ورود به این عرصه قبل از هر چیز بهتر است دانش و اطلاعات خود را بالا ببرید.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

جایگاه رمزارزها در ایران

در حال حاضر افراد ساکن ایران هم علاقه و اشتیاق بسیار خوبی به رمزارزها نشان داده اند و عده ی زیادی از افراد هم بخشی از پول و سرمایه ی خود را در این عرصه به کار گرفته اند؛ هم چنین صرافی های متعددی در سراسر ایران هستند که به کاربران خدمات ارائه می دهند اما هنوز هیچ قانون خاصی در خصوص آن ها وضع نشده است از این رو نمیتوان در خصوص قانون بودن و یا نبودن مبادلات آن ها صحبت کرد. اما اگر شما به وسیله ی آن ها مرتکب هر گونه جرم و خطایی بشوید به صورت قانونی با شما برخورد خواهد شد.

اگر قصد معامله ی آن ها را داشته باشید کافیست درون یک سایت صرافی ثبتنام و احراز هویت کنید که انجام این پروسه نهایتا چند دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت؛ هم چنین برای استخراج ارزهای دیجیتالی که از این طریق تولید و عرضه می شوند باید مجوزهای مربوطه را از وزارت صنعت و معدن دریافت کنید.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

نتیجه گیری کلی

مدت زمان زیادی از ظهور رمزارزها نمی گذرد اما در طی همین مدت نسبتا کوتاه افراد زیادی با آن ها آشناییت دارند و از آن ها استفاده می کنند، بهتر است به آن ها فرصت بدهیم تا با گذشت زمان ویژگی ها و یا ضعف هایی که دارند را توسعه و بهبود ببخشند، مسلما هر چه افراد بیشتری پا به این عرصه بگذارند و آن ها در زندگی روزمره ی خود به کار بگیرند، سریع تر می توانیم شاهد رشد چشم گیر آن ها باشیم، بسیاری از افراد بر این باورند که در آینده ای نه چندان دور رمز ارزها جایگزین ارزهای فیاتی چون ریال و دلار و … خواهند شد.

برای خرید رمزارزها صرافی های متعددی در ایران و جهان وجود دارد که در این مقاله به معرفی آن ها پرداختیم. به علت تحریم های حاکم علیه ایران کاربران مقیم ایران با آی پی ایران نمی تواند درون وب سایت این صرافی ها فعالیت کنند از این رو بهتر است از طریق صرافی های معتبر ایرانی مانند تترسیل به خرید و فروش رمزارز بپردازند.

همان طور که در روزهای ابتدایی ظهور بیت کوین عده ای تصور نمی کردند که یک ارز دیجیتال تا به این اندازه بتواند رشد و توسعه پیدا کند، ممکن است بزودی شاهد رشدی بیش از پیش در حوزه ی کریپتوکارنسی باشیم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *