ارز دیجیتال xrp

ارز دیجیتال xrp


XRP یک توکن است که هم اکنون دارای رتبه ی 7 بازار می باشد البته بیش تر کاربران آن را با نام ریپل می شناسند. این روزها ریپل نقش بسزایی در دنیای فناوری های بلاک چین ایفا می کند؛ نکته ی بسیار مهم و جالبی که در خصوص XRP وجود دارد این است که مسیری کاملا متفاوت و در خلاف جهت سایر پروژها را طی میکند، زیرا دیگر پروژه ها در مسیری برخلاف سیستم بانکی حرکت می کنند اما ریپل در تلاش است تا با آن ها به نوعی همکاری داشته باشد؛ همین موضوع باعث افزایش محبوبیت این ارز در بین بسیاری از افراد شده است.

این روزها اگر فردی حتی کمی هم به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه داشته باشد، حتما نام ریپل را شنیده است اما اغلب وقتی افراد نام این ارز را می شنوند قبل از هر چیز فکرشان به سمت ارز آن یعنی XRP می رود اما مساله ی اصلی اینجاست که ریپل با XRP اندکی تفاوت دارد البته که با سایر ارزهای دجیتالی چون بیت کوین و … هم متفاوت است.

اگر بخواهیم این تفاوت را به زبان ساده تر بیان کنیم، می توانیم بگوییم وقتی شما ارز دیجیتال BTC خریداری می کنید یعنی اینکه روی شبکه ی بیت کوین سرمایه گذاری کرده اید و یا هم چنین وقتی ETH می خرید یعنی این که بر روی شبکه ی اتریوم سرمایه گذاری کرده اید؛ اما مساله اینجاست که وقتی شما XRP خریداری می کنید لزوما روی ریپل سرمایه گذاری نکرده اید.

   توجه: آشنایی با ارز دیجیتال ریپل   

اگر بخواهیم تعریفی از خود ریپل داشته باشیم، می توان گفت Ripple یک شرکت بزرگ در سانفرانسیسکو است که محصولات مالی غیر متمرکز برای نهادهای مالی و بانک ها می سازد، همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم ریپل به دنبال راهی است تا بتواند اتقال پول بین بانکی و بین المللی را ارزان تر، سریع تر و هم چنین غیرمتمرکز تر کند که البته تا حدودی هم در انجام این کار موفق بوده است، زیرا این روزها تعدادی از بانک ها و شرکت های مالی بزرگ از محصولات ریپل برای انجام اتقال های پولی خود استفاده می کنند.

همین موضوع باعث شده است تا این شبکه و ارز دیجیتال منتقدان زیادی داشته باشد.

ارز دیجیتال xrp

ارز دیجیتال xrp

ارز دیجیتال XRP

اگر بخواهیم بگوییم ارز XRP چیست؟ می توان این گونه گفت که XRP یک دارایی دیجیتال است که توسط شرکت ریپل ساخته و عرضه شده است، یکی  دیگر از تفاوت های اصلی این ارز با ارزی مثل بیت کوین این است که، قابل استخراج نیست و تمام واحدهای آن در سال 2013 میلادی توسط خود این شرکت صادر شد. در آن زمان حدود 100 میلیارد واحد از این ارز عرضه شد که 80 درصد از آن توسط خود شرکت نگهداری شد تا در زمانی دیگر آرام آرام وارد بازار شود که این کار حدودا ماهی یکبار با 1 میلیارد واحد XRP انجام می شد. و 20 میلیارد واحد دیگر از این ارز دیجیتال به بنیان گذاران خود این شرکت رسید.

آیا XRP غیر متمرکز است؟

بسیاری از افراد بر این باورند که شرکت ریپل و ارز XRP غیر متمرکز نیستند و از این رو نباید آن ها در دسته ی کریپتوکارنسی ها قرار داد. نحوه ی کار ریپل بسیار متفاوت است، هر شخصی می تواند به عنوان نود در این شبکه فعالیت کند، البته که نود و یا همان سرور شدن در ریپل نیازمند یکسری شرایط خاص است. اما مساله ی اصلی اینجاست که هر فرد میتواند به صورت مستقیم به دفتر کل متصل شود و زمانی یک تراکنش تایید می شود که 8- درصد از نودهای اعتبار سنج، اعتبار یک تراکنش را تایید کرده باشند؛ هم چنین ریپل به دنبال افزایش تعداد نودهای خود است تا با این کار بتواند به تمرکززدایی شبکه کمک بیشتری کرده باشد.

این مساله را باید در نظر بگیریم که ریپل و سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار، پدیده ای جدید هستند و باید به آن ها فرصت بدهیم تا بتوانند برنامه ها و وعده های خود را عملی سازند. اما اگر بخواهیم به سوالی که در ابتدای این بخش عنوان شد پاسخ دهیم، می توان گفت ریپل تقریبا یک شبکه نیمه متمرکز است و به عبارت بهتر نمی توان به صورت قطعی درباره ی غیر متمرکز بودن آن نظری داد.

ارز دیجیتال xrp

 

  توجه: آموزش خرید ریپل   

قیمت ارز XRP

XRP در سال 2013 میلادی با قیمت 0.005 دلار پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت و در 7 ام ژانویه سال 2018 میلادی و یا 17 ام دی ماه سال 1396 به اوج قیمت خود یعنی 3.38 دلار و یا 14.781 تومان، با نرخ دلار 4.376 تومان رسید.

امروز25 ام آبان ماه سال 1400 این ارز با قیمت هر واحد 1.120 دلار ، با نرخ دلار 25.100 تومان معامله می شود.

اگر بخواهیم روند صعودی بودن ریپل را دقیق تر بررسی کنیم، می توان گفت ریپل این روند را از سال 2017 میلادی پیش گرفت، هم چنین عده ی بسیار زیادی از تحلیل گران بر این باورند که امکان دستکاری شدن قیمت این ارز به علت این که واحد های زیادی از XRP در دست خود شرکت است، وجود دارد.

اگر با دقت بیش تری به قیمت ارز دیجیتال XRP در کشور ایران نگاهی بیاندازید، قطعا متوجه این موضوع می شوید که نه تنها قیمت خود ریپل در ایران و جهان ثابت نیست و لحظه به لحظه د رحال تغییر و نوسان است، بلکه قیمت دلار هم در کشور ایران ثابت نیست و همین مساله می تواند قیمت این ارز دیجیتال را در این تحت تاثیر قرار بدهد.

این مساله را با ارز دیجیتال تتر که یک استیبل کوین است بهتر می توانید درک کنید، استیبل کوین تتر یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت است که قیمت آن همیشه با یک دلار آمریکا برابر است اما به علت این که قیمت دلار در ایران ثابت نیست، قیمت استیبل کوینی مانند تتر هم در کشور ایران ثابت نیست و با نوسانات قیمت دلار، قیمت این ارز هم گاهی صعودی و گاهی نزولی پیش می رود.

توجه: آیا میدانید آینده ارز دیجیتال ریپل چه خواهد شد؟

مزایا و معایب ریپل

تمام ارزهای دیجیتال دارای مزایای هستند و در عین حال معایب و یا به عبارت بهتر ضعف هایی هم دارند که باید به نوعی آن ها را پذیرفت و به آن ها فرصت داد تا رشد و توسعه پیدا کنند، همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم XRP با ریپل تفاوت هایی دارد، اما از آن جایی که اغلب کاربران از این نام به جای یک دیگر استفاده می کنند، ما هم در این مقاله به همین صورت صحبت کردیم.

اما فراموش نکنید که ریپل یک شرکت است و ارز XRP یکی از چندین محصول این کشور به شمار می آید.

مزایای XRP یا ریپل

در ابتدا بهتر است شما را با برخی از ویژگی های مثبتی که این شبکه و یا این ارز دارد آشنا کنیم؛می توان گفت تقریبا ضد جعل است و می تواند تراکنش ها را در طی چند ثانیه انجام دهد و از همه مهم تر به علت این که تمام توکن های آن از ابتدا استخراج شده اند دیگر تورم ندارد.

معایب XRP یا ریپل

ریپل در ابتدا اعلام کرده بود که بخش زیادی از ارز XRP را به کاربران شبکه انتقال خواهد داد، اما تا به امروز تنها مقادیر کمی از این ارز دیجیتال انتقال یافته است و هم چنین مساله ی دیگری که در خصوص این ارز و شبکه وجود دارد این است که متن باز است و زمانی که کد آن در دسترس قرار بگیرد، ممکن است سودجویان بتوانند آن را هک کنند.

به هر حال باید صبر کرد تا دید این ارز تا چه اندازه می تواند ویژگی های خودش را بهبود ببخشد و به وعده هایی که داده است عمل کند.

روش های خرید XRP

XRP یکی از مهم ترین و معتبر ترین ارزهای دیجیتال بازار است که اکثر صرافی های مهم از آن پشتیبانی می کنند، اگر قصد دارید به صورت مستقیم و با استفاده از ریال ریپل و یا سایر ارزهای دیجیتال را خریداری کنید باید از سایت های داخلی این کار را انجام دهید، وبسایت هایی مانند یوریپتو می توانند گزینه ی خوب و معتبری برای شروع معاملات شما عزیزان باشد.

اما متداول ترین روشی که کاربران برای خرید این ارز پیش می گیرند، این است که در ابتدا از صرافی های داخلی ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و یا اتریوم و… را خریداری میکنند سپس با مراجعه به صرافی های بین المللی ارز خریداری شده ی خود را به ارز XRP تبدیل می کنند، اما قبل از انتخاب صرافی بهتر است به مساله ی تحریم ها نیز توجه کنید، زیرا ممکن است صرافی ها با پی بردن به موقعیت یا همان آی پی شما، پول و سرمایتان را بلوکه کنند که معمولا هم هیچ کس نمی تواند راهی برای بازگشت سرمایه ی خود پیدا کند.

چگونه کیف پول ریپل بسازیم؟

همان طور که می دانید کیف پول های دیجیتالی به شما این امکان را می دهند که از دارایی های خود به صورت امن تر محافظت کنید. شما می توانید ریپل را در بسیاری از صرافی ها مانند بایننس و … نگهداری کنید اما انجام این کارریسک زیادی را در پی دارد، زیرا ممکن است مورد حمله ی هکرها قرار بگیرند، در ادامه شما را با برخی از کیف پول هایی که می توانید در آن ها ریپل نگهداری کنید، آشنا می کنیم:

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، کیف پول Toast، کیف پول exarpy.com، کیف پول موبایلی edge.app، کیف پول کوینومی و … همگی جز امن ترین و معتبر ترین والت هایی هستند که شما می توانید XRP های خود را به آن ها بسپارید.

اگر قصد استفاده کردن از دیگر والت ها را دارید بهتر است قبل از هر چیز از صحت و اعتبار آن مطلع شوید و بعد ارزهای دیجیتال خریداری شده ی خود را به آن ها بسپارید تا از از دست رفتن دارایی و سرمایه ی خود بتوانید جلوگیری کنید.

کیف پول های XRP تا چه میزان امن هستند؟

کیف پول هایی که در پاراگراف قبلی به شما عزیزان معرفی کردیم، همگی از شهرت و اعتبار بسیار خوبی برخوردارند اما نکته ای که وجود دارد، این است که امنیت دارایی های شما درون کیف پول به صورت صد در صدی به خود کیف پول مرتبط نیست بلکه خود کاربر هم در میزان امنیت آن سهیم است.

شما باید در حفظ کلید خصوصی خود کوشا باشید ؛ زیرا از دست دادن آن به منزله ی از دست دادن کل دارای و سرمایه ی شماست، پس برای ایجاد امنیت بیش تر بهتر است که نکات و توصیه های امنیتی که در این خصوص وجود دارد را جدی بگیرید.

ارز XRP چیست؟

  صرافی آنلاین ارز دیجیتال   

آیا XRP ارزش سرمایه گذاری کردن دارد؟

نظرات متفاوتی در خصوص آینده ی این ارز دیجیتال وجود دارد، و همان طور که می دانید زمانی مشخص می شود که یک ارز دیجیتال ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر، که تا حدودی بتوان درباره ی آینده ی آن صحبت کرد.

در خصوص ارز دیجیتال XRP و آینده ی آن هم نظرات متنوعی وجود دارد، عده ای از افراد به آینده ی این ارز امیدوار هستند و عده ای دیگر معتقدند این ارز با کاهش قیمت مواجه خواهد شد ؛ هر زمان که قصد خرید این ارز را داشتید بهتر است به جدید ترین و بروز ترین تحلیل ها و پیش بینی هایی که در خصوص ریپل وجود دارد، مراجعه کنید تا بتوانید تصمیم دقیق تر و درست تری را بگیرید.

سخن آخر

XRP یکی از ارزهای محبوب و آینده دار موجود در بازار کریپتوکارنسی است که در طول این سال ها فراز و نشیب های قیمتی بسیار زیادی را داشته است، بنابراین برای خرید این ارز باید محتاطانه عمل کنید و در نظر بگیرید که احتمال نوسانات شدید در این ارز وجود دارد.

هم چنین شما با کسب اطلاعات کافی در خصوص نحوه ی استفاده از والت ها و دیگر جزئیات مرتبط با این ارز دیجیتال، می توانید سرمایه گذاری موفق تری را تجربه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *